fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poznáte týchto 5 klamstiev, ktorým stále veríme?

Máte tip? napíšte nám mailom

Koluje medzi ľuďmi veľmi veľa mýtov, ktoré sa hovoria tak často, že im skutočne aj veríme. No v skutočnosti si to iba ľudia prisvojili a uznali, že je to pravda na základe ich presvedčenia, pretože na inú odpoveď nevedeli prísť. Nie je to však tak. Mnoho z týchto klamstiev skutočne nie sú pravdivé. V skutočnosti pravdu pozná len málo kto.

Tu máte 5 klamstiev, ktorým stále veríme, pričom nie sú pravdivé!

5. miesto – Zem sa točí okolo Slnka

zem

Toto je trochu zložitejšie na vysvetlenie, ale Zem sa vážne netočí okolo Slnka. Pokiaľ by sme sa z Vesmíru z veľkej diaľky pozreli na našu Slnečnú sústavu, každý by vám s čistým svedomím povedal, že sa točíme okolo Slnka. Ale to nie je tak úplne správne. Zem sa totižto točí okolo ťažiska našej Slnečnej sústavy. Hoci sa toto ťažisko nachádza vo vnútri Slnka, nenachádza sa v strede Slnka. Takže sa netočíme okolo Slnka, ale okolo ťažiska našej Slnečnej sústavy.

4. miesto – Pokiaľ zdvihnete padnutého vtáčika, jeho matka ho zavrhne

kura

Často koluje mýtus, že pokiaľ zdvihnete spadnutého vtáčika z hniezda a dáte ho späť, tak ho mama zavrhne, pretože bude mať na sebe pach človeka. Ale to je úplná hlúposť. Väčšina vtákov ma slabo rozvinutý čuch a zápach človeka ani nerozozná. A tí čo áno, tak to proste ignorujú, pretože svoje mláďa kvôli zápachu človeka proste neopustí.

Prečítajte si tiež:
Sajfa sa stal otcom! Veronika Cifrová už porodila

3. miesto – Veľký čínsky múr je vidieť z Vesmíru

mur

Domnienka ohľadom toho, že Veľký čínsky múr môžete vidieť z Vesmíru je tu s nami dlho. A logicky bola vyvrátená niekoľkými astronautmi, ktorí konštatovali, že ho proste nevidno a veľmi ľahko splynie s okolitým prostredím. Zaujímavosťou je, že keď postupne stúpate do vesmíru, tak pyramídy uvidíte z väčšej vzdialenosti.

2. miesto – Chameleoni menia farbu kvôli skrývaniu

zelenac

Kvôli animovaným filmom a klasickým použitím kamufláže, pomocou ktorej sa snažíme splynúť s pozadím a skryť sa, väčšina ľudí verí tomu, že chameleóni svoju zmenu farby používajú ku skrytiu pred predátormi. To ale nie je pravda. Ich zmena farieb totiž funguje ako forma komunikácie medzi ostatnými chameleónmi. Pokiaľ je chameleón napadnutý, jednoducho utečie. Akokoľvek sa zdá, že chameleóni sa pohybujú neskutočne pomaly, robia to z toho dôvodu, aby nepriťahovali pozornosť. Pokiaľ na ne ale niekto zaútočí, dokážu bežať veľmi rýchlo.

 1. miesto – Psy sa potia jazykom

psy

Viacerí veria tomu, že psy sa potia jazykom, pretože ich telo zostáva suché. Je pravda, že psy majú obmedzený počet potných žliaz a na ich tele sa v podstate nenachádzajú. Psy sa potia cez ich spodnú časť labiek. Ich ťažké oddychovanie ich síce ochladzuje, ale s potením nemá nič spoločného. Pes sa ochladzuje najmä ventiláciou ovzdušia.

Prečítajte si tiež:
Váš partner má sviatok a vy nemáte pre neho ešte žiaden darček? Skúste sa inšpirovať napríklad týmito

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií