fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Existuje až 9 typov inteligencie: Do ktorej kategórie spadáte vy?

Máte tip? napíšte nám mailom

Každý má talent na niečo iné a niečo iné ho baví. Americký profesor Howard Gardner spochybnil tradičné poňatie inteligencie a priniesol zaujímavý koncept. Podľa neho má inteligencia rôzne podoby.

Typy inteligencie: Prírodná

Typy inteligencie, ktoré definoval profesor Gardner, sú bezpochyby zaujímavým konceptom a rozhodne neuškodí vedieť o nich viac. Prírodná inteligencia určuje našu schopnosť žiť v súlade s prírodou, zvieratami i rastlinami. Jej výšku určuje náš spôsob života, či separujeme odpad a chránime prírodu. Ak si ju chcete zvýšiť, choďte na vzduch a užite si šport alebo turistiku pod holým nebom.

https://www.instagram.com/p/B5Ql3nLHi2i/

Duchovná a existenciálna inteligencia

Medzi zaujímavé typy inteligencie patrí aj táto. Ľudia s touto inteligenciou sa obyčajne pýtajú na zmysel života, príčiny bytia aj zomierania. Hľadajú odpovede na filozofické otázky a svoje kroky smerujú k filozofii, teológii alebo vede. Ich život je omnoho hĺbavejší ako život iných.

Interpersonálna inteligencia

Interpersonálna inteligencia je o budovaní vonkajších vzťahov s inými ľuďmi. Je to schopnosť komunikovať, vychádzať s inými a rozpoznávať nálady i neverbálnu komunikáciu.  Je viditeľná pri tých, ktorí sú rodení vodcovia. Chcete ju vidieť v televízii? Skúste legendárne sitcomy o priateľstve.

https://www.instagram.com/p/B2L8ffZC4MT/

Intrapersonálna inteligencia

V tomto prípade je reč o tom, ako rozumieme sami sebe. Patrí medzi typy inteligencie, ktoré nás naučia spoznať svoje emócie, reakcie či motiváciu konať. Vďaka nej dokážeme zvládať stres a robiť správne rozhodnutia.

Prečítajte si tiež:
Polícia zadržala troch mužov z Trnavského kraja. Tí mali vyrobiť drogy v hodnote miliónov eur

Telesno-pohybová inteligencia

Kým niekto je hĺbavý a premýšľavý typ, iní zasa potrebujú v živote šport. Telesno-pohybovú inteligenciu môžete vidieť pri športovcoch alebo tanečníkoch. Majú úžasné motorické schopnosti, koordinovane zaobchádzajú s nástrojmi a podávajú jedinečné športové výkony.

Jazyková inteligencia

Máte vo svojom okolí ľudí, ktorí nemajú problém s perfektným prejavom, vedia si vždy vybrať tie najlepšie slová, úžasne rozprávajú príbehy a ešte sa aj ľahko učia jazyky? V tom prípade vedzte, že je u nich rozvinutá jazyková inteligencia. Novinári, politici i spisovatelia jej majú na rozdávanie. Však sú typy inteligencie zaujímavé?

Hudobná inteligencia

Myslíte si, že ste hudobné drevo a každý tón vám nejako uniká? Hudobná inteligencia nám umožňuje hudbu počúvať, tancovať i spievať. Ak nie ste spevák, netrápte sa. Zvýšiť si ju môžete pri počúvaní rôznych štýlov, hraní na hudobných nástrojoch alebo spievaní. Ak nenájdete správny tón alebo rytmus, aspoň sa zabavíte.

https://www.instagram.com/p/B5UKybzl3MS/

Logicko-matematická inteligencia

Matematiku v škole ľudia buď milujú alebo nenávidia. Nie každý zvláda svet čísel a nevie sa dočkať okamihu, kedy sa počítania zbaví. Typy inteligencie zahŕňajú aj logicko-matematickú, vďaka ktorej dokážete logicky premýšľať, hľadať súvislosti a vyhodnocovať situácie. Okrem toho zvládnete šach, strategické hry alebo logické úlohy.

https://www.instagram.com/p/B5THwpDFK1g/

Vizuálno-priestorová  inteligencia

Na záver sme si nechali schopnosť myslieť v rôznych dimenziách, ktorá je typická pre ľudí v povolaniach napríklad pilotov, námorníkov alebo architektov. Majú veľkú predstavivosť a intenzívne vnímajú farby. Úplne ľahko sa orientujú v priestore a nikde sa nestratia.

Typy inteligencie nám ukazujú, že každý z nás môže vynikať  v niečom inom  a to ho robí výnimočným.

Prečítajte si tiež:

TOTO sú najinteligentnejšie zvieratá: Neuveríte, čím zabodovala ošípaná!

Zdroje: mentem.sk  topdesat.sk  startitup.sk  eduworld.sk interez.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií