fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! Epidémia osýpok útočí, zabíjať môžu ešte niekoľko rokov po ich prekonaní! Ste v ohrození?

Máte tip? napíšte nám mailom

Rapídne rýchle šírenie osýpok na východe našej republiky znovu poukazuje na nedostatky imunity Slovákov.  Inkubačná doba osýpok je približne 10 dní. Osýpky sú nebezpečné najmä kvôli svojim komplikáciám, ktorými sú napríklad osýpková encefalitída (zápal mozgu ) – prejavmi sú kŕče, záchvaty, poruchy vedomia, ochrnutie. 

Infekčné ochorenie útočí najmä v oblasti Zemplína. Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, 24 ochorení bolo v obci Drahňov, ďalšie evidovali vo Falkušovciach a Strážskom v Michalovskom okrese a jedno aj v obci Baškovce v Sobranskom okrese.“U všetkých boli zaznamenané klinické príznaky, bez vážnych komplikácií. Ochorenie prebieha s relatívne vysokými teplotami, bolesťami hlavy, pridružený je kašeľ, bolesť brucha, u niektorých pacientov svrbenie,”” približuje Račková.

“K pondelku 11.6. sú evidované tri profesionálne ochorenia u zdravotných sestier infektologického oddelenia,” priblížila. Napriek tomu, že sestry boli v detstve proti osýpkam očkované, ich imunitný systém to nezvládol. “Medzi rokmi 1968 a 1985 však bola na základe informácií z ÚVZ SR používaná vakcína, ktorá bola menej stabilná a po zaočkovaní sa nemuselo vytvoriť u človeka dostatočné množstvo protilátok. U tretej sestry vzniklo zatiaľ iba podozrenie na osýpky, klinické prejavy ochorenia sú nevýrazné a čakáme na výsledky laboratórnych testov.”  objasnila hovorkyňa ÚVZ.

Prečítajte si tiež:
Takto vyzerala tínedžerka, keď brala drogy. Teraz je však tak krásna, že sa o ňu muži bijú

Hlavný hygienik SR Ján Mikas odporúča rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich očkovania. Vývoj chorobnosti v okrese Michalovce bude podľa Jána Mikasa závisieť od dodržiavania karanténnych opatrení a tiež od toho, či ešte prídu nakazení občania z Veľkej Británie a rozšíria ochorenie medzi ďalšie osoby.

Zdroj: topky.sk, uvzsr.sk

Foto:

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií