Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pozor na antibiotiká! Užívate ich naozaj len vtedy, keď je to nevyhnutné?

Tabletka sem, tabletka tam… Tak prečo sú všetci stále chorí?

Chrípková sezóna sa úspešne začala aj na Slovensku a čakárne obvodných lekárov sa začínajú plniť pacientmi. Lekárov aj pacientov by sme mohli rozdeliť na 2 skupiny.

Prvú by tvorili pacienti, ktorí bežia k lekárovi po lieky už pri prvom kýchnutí a slabej nádche + lekári, ktorí na všetko predpisujú hromady rôznych tabletiek a antibiotík aj vtedy, keď to nie je potrebné.

No a druhú by tvorili pacienti, ktorí sa  vyberú k lekárovi po lieky až vtedy, keď majú naozaj horúčku, silnú nádchu, kašeľ a od únavy sa im točí hlava a pletú nohy + lekári, ktorí sa snažia ľudí liečiť antibiotikami len vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné a slabé prechladnutie liečia odporúčaniami na vitamíny, ovocie a horúce čaje.

Ľudia si totiž v ambulancii lekára často sami vydupú silnejšie lieky alebo dokonca antibiotiká aj vtedy, kedy by na ich preliečenie postačili možno len obyčajné vitamíny a horúci čaj. O antibiotikách by sa totiž dalo povedať, že sú dobrý sluha, no zlý pán.

lieky

Penicilín, ktorý pozná asi každý z nás, totiž okrem toho, že zničí infekciu v tele a pomôže človeku rýchlejšie sa postaviť na nohy, zabíja aj tie dobré baktérie, ktoré pomáhajú naše telo držať v rovnováhe.

Časté užívanie silných liekov a antibiotík tiež môže viesť k rezistencii a liečba nemusí zaberať. A práve odolnosť voči takýmto liekom a ich zvýšený predaj  na slovenskom trhu sú už dlhší čas celkom obľúbenou témou v médiách, ku ktorej sa odborníci pravidelne vracajú. Varujú totiž, že pokiaľ budeme každú chrípku či prechladnutie liečiť takýmto spôsobom, vírusy a baktérie nad nami čoskoro vyhrajú, pretože sa pred nimi nebudeme vedieť dostatočne dobre brániť liekmi – stanú sa voči nim rezistentné. Riešenia sú teda dve:

tabletky

1) očkovanie proti chrípke

2) pri prechladnutí a chorobách nemusíme za každú cenu prosiť lekára o penicilín a najrôznejšie tabletky. Skúsme sa inšpirovať starými mamami a v perinách si chlipkať harmančekový čaj alebo horúcu citrónovú vodu a vypotiť sa.

Chrípková sezóna je výborný marketingový ťah, z ktorého profitujú najmä lekárne – skúšajme sa s chorobami vysporiadať  s čo najmenšou asistenciou liekov a chémie, pokiaľ sa to dá. Naše telo sa nám za to raz poďakuje.

Zdroj: dailymail.co.uk  Foto: pixabay.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií