fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyberte si správne! Poznáte rozdiel medzi chemickým a minerálnym make-upom?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ženy si často dopomáhajú ku kráse make-upom, hoci ho vôbec nepotrebujú. Na rôzne slávnostné príležitosti, akými sú večierky či oslavy, vedia byť skvelým pomocníkom. Pozrite sa, čo obsahuje minerálny a chemický make-up.

V zložení týchto druhov make-upovvýrazné rozdiely, informuje Blog. biorganica.cz. Pri chemickom make-upe je charakteristické, že obsahuje silikóny, čo uľahčuje jeho používanie. Výrobok sa na tvár jednoducho natiera, čím sa zdá, že pleť je vyhladená a jemná. Pozor si treba dať na to, že takéto výrobky sú pre naše zdravie škodlivé. Najmä z dôvodu, že až 60% absorbovaných látok sa nám cez aplikovanie make-upu na pokožku dostáva do krvného obehu.

Čo obsahuje chemický a minerálny make-up?

Portál uvádza: „Ide o hormonálny disruptor, ktorý narúša ľudskú plodnosť. Pre telo je cudzie. Na pokožke zostáva dlho, postupným vrstvením sa pleť zanáša a prestáva dýchať. Koža prestáva produkovať vlastný maz a začína byť vysušená. Tieto silikónové oleje majú negatívny vplyv na životné prostredie, príroda ich totiž nevie odbúrať. Často používaný Izopropyl alkohol sa v kozmetike používa ako zmäkčovadlo, v automobilovom priemysle ako prídavná látka do paliva a nemrznúcej zmesi. Spôsobuje podráždenie kože, očí a pľúc.” Potrebné je sa vyvarovať silikónom, ktoré sa objavujú s koncovkami – icone alebo – oxane. K najpopulárnejším z nich patria tie, ktoré nájdete pod názvom  DIMETHICONE (POLYDIMETHYLSILOXANE, E900).

Prečítajte si tiež:
Máte pocit suchých rúk? Vieme, ako s ním bojovať

Pri minerálnom make-upe je zloženie iné. Už z názvu je jasné, že v takom výrobku sú jemne nastrúhané kamene (minerály). Portál uvádza: „V porovnaní s chemickým make-upom predstavuje výrazne lepšiu voľbu pre zdravie užívateľky, ale pri dlhodobom používaní upcháva póry. U minerálne kozmetiky si však musíme dať pozor aj na mastenec (talc). Mastenec podporuje kryciu silu make-upu, ale zároveň prispieva k vzniku akné a dermatitídy. Môže obsahovať azbestové vlákna, ktoré sú karcinogénne. Pokiaľ v zložení výrobku nájdete mastenec (talc), nemáte možnosť zistiť, či obsahuje azbestové vlákna alebo nie.”

Výber make-upu je na zvážení každej osoby, avšak okrem jednoduchosti jeho nanášania je potrebné sa zamyslieť aj nad jeho zložením, ktoré môže ovplyvniť celkové zdravie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií