Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! Verejná wifi je nebezpečná a môže vás stáť stovky eur!

Žijeme v online dobe a do virtuálneho sveta sa pripájame všade, kde sa len dá. Platba kartou, online rezervácia dovolenky či len nevinné surfovanie po sociálnych sieťach – všetky tieto aktivity sa stali bežnou súčasťou nášho dňa. Ale pozor! Stačí totiž jeden neuvážený krok a elektronický svet vám môže spôsobiť hotové peklo na zemi.

Nebezpečná verejná wifi…

Vladimir (32) plánoval s kamošmi exotickú dovolenku v Thajsku. Stretli sa v obľúbenom podniku a pri dobre vychladenom pive surfovali po nete a hľadali najvýhodnejšie ponuky. Zrazu natrafili na posledné letenky za bezkonkurenčnú cenu, ktorá sa len tak neodmieta! Neváhali ani sekundu a okamžite konali – teraz, alebo nikdy! Stačilo pár ťuknutí a dovolenku snov mali na dosah! V ten večer sa mu zaspávalo so skvelým pocitom. Na druhý deň ráno však prišlo tvrdé vytriezvenie. Okrem peňazí za letenky mu totiž z účtu zmizlo aj ďalších 300 eur. A on netušil, kam…

Okamžite zalarmoval svoju banku a zablokoval akékoľvek ďalšie transakcie. Z výpisu zistil, že sa mu predošlý deň v bare pravdepodobne niekto hackol na bankové konto a spravil niekoľko transakcií. Napriek tomu, že ich nahlásil banke ako reklamácie, nemá isté, či sa mu peniaze ešte niekedy vrátia. Sčasti je to aj jeho chyba, keďže sa prihlásil na verejnú wifi sieť a dobrovoľne poskytol pri nákupe leteniek všetky svoje osobné údaje. Táto „drobná“ chyba sa mu teda riadne vypomstila.

pixabay.com

Desatoro bezpečného nakupovania cez internet:

  1. Na nakupovanie v žiadnom prípade nepoužívajte verejne dostupný počítač v internetových kaviarňach alebo v škole
  2. Skontrolujte si, či máte zabezpečenú vašu domácu sieť
  3. Nakupujte len u overených obchodníkov.
  4. Odíďte zo stránok, ktoré vám „nesedia
  5. Nenakupujte v obchodoch, ktorých adresy vám prídu ako spam v e-maile.
  6. Skontrolujte, či má predajca v internetovom obchode bezpečnostné certifikáty
  7. Svoje údaje o karte nepíšte na stránku, ktorej adresa sa začína „http://“.
  8. Zistite si informácie, ako postupovať v prípade reklamácie
  9. Ponechajte si materiály týkajúce sa vašej transakcie.
  10. Používajte heslá, ktoré nie sú ľahko odhaliteľné a obsahujú kombináciu písmen a číslic

 

Zdroj: aktuality.sk, tlacovespravy.sme

Foto: pixabay.com

 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií