fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! Slovensko zasiahnu silné búrky po horúčavách s teplotami do +35 °C

Našu oblasť v nasledujúcich hodinách zasiahne vlna horúčav. Tá prinesie teploty až cez hranicu +30 °C, no po tejto vlne horúčav zasiahnu našu oblasť búrky, ktoré prinesie výrazný studený front. Búrky by mohli byť aj intenzívnejšie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Nad Atlantikom sa minulý týždeň sformovala výrazná tlaková níž, ktorá sa postupne vyprofilovala až do tropickej búrky. Túto tropickú búrku pomenovali americkí meteorológovia ako Edouard. V týchto chvíľach sa už nejedná o tropickú búrku, ale v uplynulých dňoch sa presunula cez Atlantik k Britským ostrovom.

Post-tropická tlaková níž

Práve tu sa dnes nachádzajú tieto zvyšky. Ide už o post-tropickú tlakovú níž, ktorá neprinesie do Európy silný vietor ako je tomu pri tropických búrkach zvykom, ale napriek tomu bude mať táto tlaková níž dominantný vplyv na počasie v Európe hneď z niekoľkých hľadisiek.

Už teraz, kedy sa jej stred nachádza nad Britskými ostrovmi začína po prednej strane tejto tlakovej níže prúdiť do Európy teplý vzduch od juhozápadu.

Maximálne teploty sa v posledný pracovný deň budú na našom území pohybovať od +27 do +32 °C. V oblasti západného Slovenska však bude ešte teplejšie a to až do +34 °C, pričom nie je vylúčené, že sa teploty dostanú aj k +35 °C.

Dnes tieto vysoké teploty vyvrcholia. Už v sobotu totiž začne počasie na našom území ovplyvňovať frontálny systém, ktorý je súčasťou tejto post-tropickej níže Edouard.

Prečítajte si tiež:
V Tatrách uskladnili cez leto sneh. Koľko ho zostalo ?

Oblačnosť sa nad naše územie začne nasúvať už v sobotu ráno a dopoludnia, čo môže pokaziť podmienky pre vývoj búrok na západe a severozápade Slovenska. Tu sa totiž zrejme ešte počas dňa nestihne vzduch dostatočne labilizovať a búrky tak budú mať problém s iniciáciou.

Všetko to však bude záležať na presnom načasovaní frontu. Podľa aktuálnych výstupov numerických modelov situácia na našom území vyzerá tak, že v sobotu ráno a dopoludnia dorazí front nad naše územie a prinesie do oblasti západného a severozápadného Slovenska dážď. Búrky hrozia len výnimočne.

V priebehu popoludnia sa začnú búrky vytvárať na tomto studenom fronte, ale už až nad stredným a východným Slovenskom.

Búrky môžu byť veľmi silné

Búrky, ktoré sa budú vytvárať môžu byť veľmi silné a sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi.

Pripravte sa teda na to, že záver pracovného týždňa prinesie na Slovensko slnečné a pekelne teplé počasie a v priebehu soboty nás čaká zmena počasia v podobe postupu studeného frontu, ktorý prinesie dážď a aj silnejšie búrky.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií