POZOR! Viete rozoznať, čo vás poštípalo? S našou pomocou to hravo odhalíte. Môže vám to zachrániť život

POZOR! Viete rozoznať, čo vás poštípalo? S našou pomocou to hravo odhalíte. Môže vám to zachrániť život

reklama

V lete nás neraz trápia bolestivé a svrbiace štípance po celom tele. Raz sú opuchnuté, inokedy malé a nenápadné. Dôležité však je vedieť ich od seba rozoznať a nastoliť si vhodnú liečbu. Pri nesprávnej diagnostike môže ísť o veľa!

reklama

SRŠEŇ – veľký opuch a pľuzgieriky

Miesto, kde vás pichol sršeň sčervená a značne opuchne. Obeť cíti veľmi silnú bolesť, ktorá je ešte horšia ako pri pichnutí osy. Pokiaľ po pichnutí ucítite chlad v končatinách, zmodrajú vám uši a pery alebo začnú dýchacie ťažkosti, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

VČELA – pozor na žihadlo

Po pichnutí včely je potrebné odstrániť žihadlo, ktoré mohlo zostať v rane. Obeť cíti pálenie, ostrú bolesť a o chvíľu neskôr sa dostaví tiež silné svrbenie. Ak nie ste alergickí, tu vaše problémy končia. V opačnom prípade treba kontaktovať lekára.

OSA – niekoľkonásobné vpichy

Príznaky osieho pichnutia sú veľmi podobné ako u včely. V niektorých prípadoch môže rana aj krvácať. Veľakrát sa stane, že na rozdiel od včely vás osa pichne niekoľkokrát. V prípade alergie treba vyhľadať odbornú pomoc.

Pokračovanie na ďalšej strane

0
0
reklama
Google+ Linkedin

Autor príspevku:

Umenie mlčať je ťažšie ako schopnosť hovoriť. Mnohí hovoria, lebo nevedia mlčať a mnohí mlčia, lebo nevedia čo povedať. Dať slová na papier umožní neumlčať vypovedané, alebo vypovedať umlčané. Napísané dáva možnosť oživiť premlčané a zvýrazniť nevypovedané. Práve pre to píšem. :)