fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! Viete rozoznať, čo vás poštípalo? S našou pomocou to hravo odhalíte. Môže vám to zachrániť život

Máte tip? napíšte nám mailom

V lete nás neraz trápia bolestivé a svrbiace štípance po celom tele. Raz sú opuchnuté, inokedy malé a nenápadné. Dôležité však je vedieť ich od seba rozoznať a nastoliť si vhodnú liečbu. Pri nesprávnej diagnostike môže ísť o veľa!

SRŠEŇ – veľký opuch a pľuzgieriky

Miesto, kde vás pichol sršeň sčervená a značne opuchne. Obeť cíti veľmi silnú bolesť, ktorá je ešte horšia ako pri pichnutí osy. Pokiaľ po pichnutí ucítite chlad v končatinách, zmodrajú vám uši a pery alebo začnú dýchacie ťažkosti, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

VČELA – pozor na žihadlo

Po pichnutí včely je potrebné odstrániť žihadlo, ktoré mohlo zostať v rane. Obeť cíti pálenie, ostrú bolesť a o chvíľu neskôr sa dostaví tiež silné svrbenie. Ak nie ste alergickí, tu vaše problémy končia. V opačnom prípade treba kontaktovať lekára.

OSA – niekoľkonásobné vpichy

Príznaky osieho pichnutia sú veľmi podobné ako u včely. V niektorých prípadoch môže rana aj krvácať. Veľakrát sa stane, že na rozdiel od včely vás osa pichne niekoľkokrát. V prípade alergie treba vyhľadať odbornú pomoc.

Prečítajte si tiež:
Novinka vo svete líčenia! Rúž na pery so živými kvetmi je novodobý fenomén

Pokračovanie na ďalšej strane

KOMÁR – napuchnuté bobuľky

Komáre väčšinou hryzú tam, kde je koža veľmi tenká, a je pre nich teda ľahké dostať sa do ciev. Keď vás uhryzne, dostanú sa do rany aj jeho sliny, ktoré obsahujú antikoagulanty, čo sú látky rozriedenia krv. To kvôli nim kože sčervenie, opuchne a svrbí.

KLIEŠŤ – vysoké riziko prenosu chorôb

Tento hmyz môže byť zakusnutý na tele obete dlhšiu dobu, kedy stále saje krv a postupne sa zväčšuje. Najväčším rizikom u kliešťov je, že prenáša choroby ako encefalitída, borelióza a ďalšie. Ak kliešť z kože odstránite, ale daná červená škvrna nezmizne a naďalej sa zväčšuje, musíte čo najrýchlejšie vyhľadať lekársku pomoc.

BLCHA – viacero štípancov pri sebe

Blchy zvyčajne útočia na nohy a obeťou sa spravidla stáva spiaci človek. Jeden jedinec vás môže uhryznúť viackrát, a tak sa jednotlivé kúsance nachádzajú blízko pri sebe (1 až 2 cm). Blchy prenáša tiež mnoho nebezpečných infekcií.

OVAD – prerastená mucha, ktorá miluje teplú krv

Najprv sa objaví malý červený fľak s veľkosťou zhruba 1 mm. Následne však opuchne a začne svrbieť. Ovady prenáša rôzne choroby ako tularémie či antrax, avšak väčšinou sa zameriavajú skôr na dobytok než na ľudí.

Prečítajte si tiež:
Pozor! Za túto kozmetiku vyhadzujete peniaze úplne zbytočne! Je to čistý marketingový ťah a vôbec nepomáha!

 

Zdroj / Foto: https://mag.blackcoals.com/omg/8-druhov-uhryznutia-hmyzom-ktore-by-ste-mali-vediet-rozoznat/nggallery/image/hmyz-1/

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií