Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nedajte mu šancu! 7 tipov, ako sa efektívne zbaviť prachu v domácnosti

Vždy, keď je sychravo, zima a prší, hovoríme si, už aby vyšlo slnko. Keď však slnečné lúče zavítajú aj do našej domácnosti, až tak veľmi sa z toho neradujeme. Na každom kroku vidieť, koľko je v byte prachu. Zatočte s ním raz a navždy! Naučíme vás, ako na to. 

Peľ, plesne, baktérie, roztoče, ale aj šupinky ľudskej kože, vlasy, zvieracie chlpy, pierka či vlákna – to všetko obsahuje domáci prach. Aj keď ho utriete veľmi poctivo a je tam zas, nemáte halucinácie. Drobné čiastočky zostanú stále, pretože prachu sa s určitosťou vyhnúť nedá. Dá sa však výrazne obmedziť. Napríklad aj týmito 7 krokmi.

https://www.instagram.com/p/Bw2eFd8F5Tg/

1. Použite mokrú handru alebo vlhčené utierky

Ak na utieranie prachu používate iba suchú prachovku, docielite iba to, že prach rozvírite po miestnosti. Presunie sa na iné miesto a nezbavíte sa ho. Vezmite na pomoc vlhkú handričku a všetky police, skrinky a kúty dôkladne poutierajte.

https://www.instagram.com/p/BzQKzsNoms-/

Pomôcť vedia i vlhčené obrúsky, ktoré sú aj parfumované, takže nemusíte používať osviežovač vzduchu. Všetci budú nielen vidieť, ale aj cítiť, že ste upratovali. Použiť je ich však dobré iba vtedy, ak potrebujete upratať veľmi rýchlo a iba drobnosti. Nie je ich totiž v balíčku veľa a taktiež nie sú najlacnejšie. Na lamináty sú však ako stvorené, nezanechávajú nepekné šmuhy.

Zdroj: pexels.com

Vedeli ste, že aj upratovanie má svoj systém?

Odborníci tvrdia, že predtým ako začnete upratovať, je dôležité určiť si poradie – odkiaľ začať a kde skončiť. Oplatí sa začať vysávaním a utieranie prachu z nábytku a iných bytových doplnkov nechať na neskôr. Rozvírený prach z podlahy alebo z kobercov sa usádza na poličkách a skrinkách, odkiaľ ho následne utriete vlhkou handričkou. Keby ste začali upratovať hala-bala, teda úplne opačne, vaša pol denná práca (hoci by mohla byť akokoľvek dôkladne odvedená) by vyšla navnivoč. Odporúča sa zakúpiť i robotický vysávač, ktorý prach až tak nevíri.

Zdroj: pexels.com

Mop je až o 90 % účinnejší ako metla. Akokoľvek sa budete snažiť, vysávačom nikdy tak nevyčistíte podlahy alebo koberce ako parným čistením a tepovaním. Doprajte im takéto osvieženie raz ročne a uvidíte ako sa zníži hladina prachu v prostredí.

Zdroj: pexels.com

2. Nezabúdajte na posteľ

Usádzajú sa v nej šupinky vašej kože a množia sa i roztoče. Venujte preto posteli náležitú pozornosť a aspoň raz týždenne periny dôkladne pretrepte. Ale nie v byte! Opäť by ste mali prácu navyše. Choďte radšej na balkón alebo vytraste periny z okna.

Taktiež sa odporúča nechať periny poriadne vyvetrať. Ak ich totiž hneď popostieľate, ako vstanete, v posteli sa nahromadí veľké množstvo baktérií a vy s nimi, v konečnom dôsledku, budete ďalšiu noc spať. Nechajte preto periny na istý čas „odležať”. 

Zdroj: pexels.com

Myslite aj na obliečky, ktoré treba meniť často. Ideálne dvakrát do mesiaca. V letných mesiacoch to je, samozrejme, ešte častejšie. Záleží tiež od toho, z akého materiálu sú vyrobené. Ak premýšľate, aké obliečky zvoliť na leto, bavlna nie je v tomto prípade najlepšou možnosťou. Skvelé sú saténové obliečky, rovnako ako aj saténové pyžamo či vankúše. Tento materiál (buď z hodvábu alebo z umelého hodvábu) chladí a tak vás v lete príjemne osvieži. 

https://www.instagram.com/p/BzcoIvXIEs5/

3. Minimalizujte bytové doplnky

Ak máte v byte závesy, dekoračné vankúše alebo dečky, vedzte, že nerobíte dobre, máte totiž dom plný alergénov. Hromadí sa na nich veľké množstvo prachu, čo sa môže prejaviť aj alergickými reakciami (svrbením nosa, slzením a podobne). Na textíliách sa prach usádza najviac.

Pri menších úpravách sa zamerajte najmä na: 

  • záclony a závesy – nahraďte ich napríklad žalúziami alebo roletami, ktoré jednoducho pretriete vlhkou handričkou,
  • koberce – pohlcujú prach, ktorý sa do nich každým krokom viac zadupáva. Namiesto veľkých kobercov cez celú miestnosť zvoľte aspoň menšie kusové koberčeky, ktoré sa dajú vyprášiť alebo vyprať,
  • sedačku – ak ju práve vyberáte, zvoľte radšej koženú alebo koženkovú verziu. Prach sa na nej tak nedrží a ak, tak ho ľahko zotriete vlhčenými handričkami určenými na tento typ povrchu. Použiť môžete aj sprej, ktorý nielenže zmyje prach, ale taktiež sedačku ošetrí pred prípadným popraskaním. Zakúpite ich v ktorejkoľvek dobrej drogérii. 
Lapače prachu sú aj deky. Zdroj: pexels.com

4. Preč so zbytočnosťami

V boji s neodbytným prachom pomôže aj inventúra v byte – zbavte sa vecí, ktoré nepotrebujete a sú tam takpovediac na nič. Neznamená to však, že musíte žiť v holobyte so štyrmi prázdnymi stenami. Stačí iba obmedziť počet dekorácií a nechať si pár výrazných kúskov, ktoré ladia s celkovým bytovým prevedením. Sošky na poličkách, vystavené suveníry alebo plyšákov schovajte do krabice. Zdravému prostrediu nenahrávajú ani otvorené skrine a police. Prach sa do nich dostáva veľmi jednoducho a vy máte o robotu na viac.

Zdroj: pexels.com

5. Na vine je aj šatník

Aj keď vešiate oblečenie na vešiaky a skladáte do komínov do skrine, prach si k nemu aj tak nájde cestu. Nehovoriac o oblečení, ktoré máte v izbe len tak pohodené. 

https://www.instagram.com/p/BzgVbrlo2SK/

Raz za čas preto v šatníku urobte poriadok:

  • Sezónne veci alebo oblečenie, ktoré nosíte len občas, schovajte do krabíc alebo vákuových vriec, ktoré šetria miesto; prach sa k nim tak ľahko nedostane.
  • Všetky poličky a dno skrine dôkladne vytrite vlhkou handrou; urobiť tak môžete každý víkend, nie iba pri sezónnom upratovaní oblečenia.

6. Utrite prach z rastlín

Ak chcete mať doma zdravé prostredie, oplatí sa zaobstarať si kvetiny, ktoré čistia vzduch (napríklad potosovec, svokrin jazyk alebo aloe vera). O rastliny sa však musíte dôkladne starať – ak ich zanedbáte, stanú sa z nich lapače prachu. 

Z času na čas im preto doprajte sprchu – pokojne ich dajte do vane a osprchujte, opláchnite pomocou rozprašovača či pretrite listy vlhkou hubkou. Na záver ešte kvetiny jemne vysušte, inak budú mokré listy priťahovať prach ešte viac. 

Zdroj: pexels.com

Vdýchnutie prachu môže spôsobiť:

  • astmu,
  • ekzém,
  • vysoký krvný tlak,
  • pľúcne choroby,
  • zápal priedušiek,
  • nádchu.

Ak vás zaujíma, ako sa starať o izbovky v lete, prečítajte si aj tento článok.

7. Investujte do čističku vzduchu

Skvelým vynálezom je aj čistička vzduchu, ktorá vzduch nasáva. Prachové aj peľové a tuhé častice zo vzduchu zachytí a vráti ho omnoho čistejší. Môžeme to z vlastnej praxe potvrdiť. Je však potrebné pravidelne meniť filtre alebo si zaobstarať zariadenie, ktoré filtre nepotrebuje a iba sa čistí. Nebude to znamenať, že prach sa u vás prestane vyskytovať, ale bude ho menej a prašnosť v priestore výrazne klesne. 

Zdroj: datart.sk

Ak si myslíte, že vy ju nepotrebujete, pretože upratujete pravidelne a žiadny prach sa u vás doma nenachádza, plný filter po niekoľkých hodinách vám otvorí oči. Prach máme totiž aj voľne okolo nás, vdychujeme ho a ani o tom nevieme. 

Milovať domáce práce sa oplatí, sú pre život prínosnejšie, než si myslíme.

Zdroj: blog.mall.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií