Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pracujete 8 hodín a viac za počítačom? Toto je 10 ochorení, ktoré vás môžu začať trápiť

Dlhé sedenie za počítačom či pred televíziou nie je pre vaše telo prospešné, dokonca môže byť vo viacerých prípadoch škodlivé. Aj preto si dnes prezradíme, akých 10 hrozieb ohrozuje vaše telo.

1. Spinálny kmeň

Ľudská chrbtica má tvar S, avšak, pri dlhom sedení sa mení tvar chrbtice z písmena S na tvar C. Dlhým sedením sa zvyšuje tlak na medzistavcové disky a znižuje sa prietok krvi do mozgu, ktorého výsledkom je bolesť hlavy a rozmazané videnie.

2. Kardiovaskulárny systém

Medzi najvážnejšie následky sedavého zamestnania je riziko kardiovaskulárnych ochorení. Zhoršuje sa krvný obeh, znižuje sa prietok ciev a je dokázané, že ľudia so sedavým zamestnaním zomierajú na srdcový infarkt o 54% viac, ako ľudia s aktívnym životným štýlom.

3. Kŕčové žily

Dlhé sedenie spôsobuje u mužov, ale najmä u žien nepekné kŕčové žily. Okrem toho môžu vznikať aj krvné zrazeniny, ktoré môžu ľahko zablokovať životne dôležitú cievu v srdci, pľúcach alebo mozgu.

4. Obezita

Sedavé zamestnanie môže vo veľa prípadoch aj za obezitu. Je to najmä preto, lebo metabolizmus sa spomaľuje, a tak spálime menej kalórií, pričom prebytočné množstvo sa v našom tele ukladá ako tuk.

5. Svaly a kosti

Pri sedavom zamestnaní a nízkej telesnej aktivite nás okrem iného trápia slabé a ochabnuté brušné a gluteálne svaly. Okrem nich nás stále viac a viac ohrozuje osteoporóza.

6. Tráviaci systém

Sedavé zamestnanie spôsobuje aj nepríjemné ochorenia, ako je napríklad chronická zápcha, hemeroidy či problémy s inzulínom.

7. Starnutie

Štúdie ukázali, že neaktívny životný štýl urýchľuje proces starnutie. Je to preto, lebo teloméry, ktoré sú umiestnené na koncoch chromozómov a ktoré nás chránia pred akýmikoľvek poškodeniami, sa zlým životným štýlom znižujú oveľa rýchlejšie, čím sa urýchľujú proces starnutia.

8. Duševná tieseň a úzkosť

Aj duševné zdravie negatívne ovplyvňuje sedavý štýl, pretože neprítomnosť fyzickej aktivity vedie k depresiám a úzkosti. Naopak aktívny život vedia k zvýšeniu endorfínov, k zlepšeniu sebavedomia i nálady a k produkcií seretonínu, ktorý pomáha potlačiť depresiu a nechuť do jedla.

9. Nespavosť

Nedostatok pohybu môže negatívne ovplyvniť kvalitu nášho spánku. To isté platí aj o dlhom sedení, ktoré telo vyhodnocuje ako odpočinok, a tak môžete mať večer problém zaspať, pretože telo si myslí, že celý deň oddychovalo.

10. Problémy s výkonom

Muži, ktorí celé dni sedia, môžu mať problém s prostatou, hormonálnou nerovnováhou a erektilnou dysfunkciou. Okrem toho spôsobujú dlhé hodiny sedenia spomalenie krvného obehu v malej panve, čo v konečnom dôsledku môže viesť k zápalom a rozvoju vážnejších ochorení.

Po prečítaní článku určite nezúfajte, ale skúste sa riadiť týmito odporúčaniami:

– Choďte na dlhšie prechádzky.
– Neseďte na sedadle počas cestovania vo verejnej doprave.
– Namiesto telefonovania kolegovi, sa za ním prejdite a opýtajte sa ho na radu osobne.
– Plánujte si stretnutia s kolegmi či priateľmi častejšie, aby ste chodili von.
– Počas obedňajšej prestávky sa určite prejdite.
– Používajte schody namiesto výťahu.
– Počas práce si urobte stále prestávku na krátky strečing.

Zdieľajte tento článok, nech sa o týchto problémoch a radách dozvedia aj vaši známi.

Foto: Flickr
Zdroj: brightside.me

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií