fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Praha 1968: Výstava, ktorú by ste mali vidieť. V Stredoeurópskom dome fotografie bola otvorená včera

Máte tip? napíšte nám mailom

Výstavu s názvom Praha 1968 otvorili v utorok (26.6.) v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave. Potrvá do 5. augusta 2018. Nájdete ju v Galérii Martina Martinčeka na 1. poschodí a v Galérii Profil na 2. poschodí.

Ide o putovnú fotografickú expozíciu, ktorá prišla na Slovensko po jej uvedení v talianskom Manzane a v Prahe. Zachytáva jeden z kľúčových momentov dejín Československa. Vznikla pri príležitosti 50. výročia Pražskej jari 1968 v CRAF – Centre pre výskum a archiváciu fotografií v talianskom Spilimbergu.

Výstavu tvorí viac než stovka fotografií od talianskych dokumentárnych fotografov Carla Leidiho (1930 – 1998), Alfonsa Modonesiho (1941) a ich českého kolegu Pavla Štichu (1942). Práve Šticha bol, predtým ako v roku 1968 opustil Československo, fotografom denníka Svoboda. 

Aby dostala významnejší medzinárodný charakter, zaradili do nej aj práce fotografa, režiséra a etnológa Sune Jonssona (1930 – 2009). Podľa Adriány Šulíkovej z Talianskeho kultúrneho inštitútu taktiež zachytával pražské udalosti v auguste 1968. Patrí k najvýznamnejších švédskym dokumentárnym fotografom. Kurátorom výstavy je Walter Liva.

Zábery Pavla Štichu zobrazujú mnohých významných predstaviteľov obdobia Pražskej jari a kľúčových udalostí roka 1968. Napríklad menovanie Alexandra Dubčeka za prvého tajomníka Ústredného výboru KSČ v januári 1968 či prvomájový sprievod. Švéd Sune Jonsson sa v Prahe v roku 1968 nachádzal s novinárom Dagom Lindbergom, povereným vyhotovením reportáže pre časopis VI. Reportáž mala byť venovaná obliehaniu Prahy Švédmi v roku 1648, nakoniec sa však stal svedkom invázie sovietskych vojsk.

Prečítajte si tiež:
Parížskym maliarom hrozí, že budú musieť zložiť stojany a uvoľniť miesto rozpínajúcim sa kaviarňam
Praha 1968
Zdroj: facebook.com/Stredoeurópsky dom fotografie

Carlo Leidi a Alfonso Modonesi boli v roku 1968 svedkami jesenných udalostí. Zdokumentovali aj výrobné oddelenia ČKD, pražského podniku, v ktorom tajne zasadal mimoriadny zjazd KSČ po začatí okupácie. Medzi ich ďalšie fotografie patria zábery, ktoré zachytávajú Hradčanské námestie 28. októbra 1968 ráno, občanov ukladajúcich kvety a sviece k nohám sochy sv. Václava. Ďalej tie s múrmi a balkónmi, na ktorých sa objavili nápisy proti okupácii a podporujúce Pražskú jar, ale aj zábery hrobu Jana Palacha z marca 1970. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

Dramatické obdobie záveru 60. rokov v Československu je zvečnené na fotografiách v malých formátoch. “Aj keď sú malé, podľa mňa majú obrovskú silu, pretože rozprávajú o revolúcii, ktorá sa nekonala v niekoho réžii, nebol to žiaden film. Bola to realita, ktorá vyzerá veľmi vzdialená, ale stala sa len pred 50 rokmi a zmenila celý svet,” uviedol Marco Gerbi z inštitútu.

Výstavu o našich dejinách, ale očami fotografov spoza hraníc okomentoval aj teoretik fotografie Václav Macek. “Boli to kvalitní profesionáli, ako Kállay v 60. rokoch na Slovensku, chodili tu pravidelnejšie, robili pre časopisy. Človek necíti, že to fotili cudzinci,” povedal k výstave. Tá je súčasťou festivalového programu Dolce Vitaj 2018 a potrvá do 5. augusta.

Prečítajte si tiež:
Venoma videlo na Slovensku už takmer 50 000 divákov: Ste medzi nimi aj vy?

V súčasnosti sa stále častejšie stretávame s tým, že mladí ľudia nepoznajú dejiny vlastnej krajiny.

Proti tomu sa snaží zakročiť napríklad aj Michal Kubovčík, ktorý svojím autorským projektom Baštrng vysvetľuje témy povinného čítania, dejepisu, anatómie atď. V najnovšom videu nám približuje inváziu v 68. roku.

Baštrng vysvetľuje mladým, čo sa stalo v auguste 1968

Videoklip: Inváziu v auguste 1968 mladým vysvetľuje Michal Kubovčík známy ako komik Baštrng. Oplatí sa vidieť a zdieľať.Viac čítajte tu: https://dennikn.sk/1163526/videoklip-invaziu-v-auguste-1968-mladym-vysvetluje-michal-kubovcik-znamy-ako-komik-bastrng/

Zveřejnil(a) Denník N dne Úterý 26. června 2018

Zdroje: http://www.teraz.sk/kultura/vystava-praha-1968-ukazuje-obdobie-pra/333558-clanok.htmlhttps://www.facebook.com/events/580397685687140/https://www.facebook.com/projektn.sk/

Foto: https://www.facebook.com/stredoeuropskydomfotografie/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií