fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Práve prebieha Naše Mesto – najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva na Slovensku

Máte tip? napíšte nám mailom

Nie sú to len prázdne slová. Ľudia vyšli do ulíc, aby z našich miest robili lepšie a krajšie miesto na život.

Naše Mesto už 12 rokov prepája firmy, samosprávy a mimovládny sektor s cieľom vyčistiť, skrášliť a viditeľne zlepšiť mestá, v ktorých žijeme. Každoročne si tisíce dobrovoľníkov z firiem obliekajú rovnaké tričká a počas dvoch júnových dní sa zapájajú do množstva dobrovoľníckych aktivít po celom Slovensku darovaním svojho času a práce.

Ako sa to začalo?

Počiatky siahajú do obdobia, kedy Lenka Surotchak, riaditeľka Nadácie Pontis, s nadšením rozprávala kolegovi Paľovi o veľkej dobrovoľníckej akcii New York Cares, na ktorej sa vtedy zúčastnila spolu s viac ako 10-tisíc dobrovoľníkmi. Spoločne skrášľovali, upratovali a menili New York k lepšiemu. „Čo keby sa niečo takéto podarilo aj u nás?“

12. ročník podujatia Naše Mesto. Zdroj: facebook.com/Nadácia Pontis

Prvý ročník sa uskutočnil v roku 2007. Zapojilo sa doň 400 firemných dobrovoľníkov a 20 firiem a mimovládiek, čo organizátori považovali za obrovský úspech. Minulý rok si už dalo „rande s Naším Mestom“ viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov. Pomohli tak 233 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, domovom sociálnych služieb, ale aj školám či škôlkam. Dobrovoľníkov zo 131 firiem ste mohli stretnúť v 52 mestách a obciach po celom Slovensku.

Prečítajte si tiež:
ŠOK! Žena porodila priamo na nemocničnej toalete. Na svet však neprišlo dieťa, ale TOTO! Je to vôbec možné?

Organizátorom podujatia Naše Mesto je Nadácia Pontis, jedna z najväčších grantových nadácií na Slovensku. Podporuje firemnú filantropiu, rozvíja dobrovoľníctvo zamestnancov a pro bono služby pre mimovládne organizácie, presadzuje zodpovedné podnikanie a venuje sa rozvoju vzdelávania na Slovensku.

Práve sa koná 12. ročník

Podujatie Naše Mesto je dvojdňové podujatie a koná sa vždy v júni. Tento rok je to 8. a 9. jún. Zapojilo sa 10 178 dobrovoľníkov z viacerých firiem, ako napríklad AT&T, Adient, Balakryl, ČSOB, Dell, DXC Technology, ESET, IBM, Johnson Controls, Slovenské elektrárne či Tatra banka.

Pomáhajú v 48 mestách. Medzi aktivity, ktoré vykonávajú, patrí napríklad oplotenie cintorína v Košiciach, záchrana hradu Revište, triedenie sute v Novej Cvernovke, vyhľadávanie voľne pohodených injekčných striekačiek vo verejných priestoroch mesta Nitra, maľovanie plotov, zábradlí, vychádzka so seniormi a oveľa, oveľa viac.

Kompletný zoznam aktivít v jednotlivých mestách si môžete pozrieť TU.

Pozrite sa, ako to tam vyzerá.

 

Zdroje: NašeMesto.sk, SME.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií