fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pravoslávni veriaci majú dnes Štedrý deň. Ich krásne zvyky vás prekvapia

Máte tip? napíšte nám mailom

Pravoslávni veriaci si čaro Vianoc naplno vychutnávajú až dnes. Poznáte ich zvyky a tradície, ktoré sa viažu s vianočnými sviatkami? 

Na sviatok Troch kráľov si zrejme každý kresťan v duchu povie, ako rýchlo aj tento rok ubehli Vianoce. O to smutnejší je povzdych tých, ktorí si počas sviatkov neužili ani poriadnu guľovačku, pretože snehová prikrývka sa vyskytla len na niektorých častiach Slovenska, aj to až pár dní pred koncom prázdnin. Kým kresťanom čoskoro začína bežný pracovný, ale aj školský kolobeh, Vianoce si práve 6. januára vychutnávajú pravoslávni veriaci.

Pravoslávni veriaci slávia Vianoce

Vianoce trvajú u pravoslávnych tri dni. Začínajú sa, rovnako ako u kresťanov, štedrou večerou. Predtým sa konajú bohoslužby, ktoré sa nazývajú Veliké povečerie. Po Štedrom dni, teda 7. januára (u nich 25. decembra) oslavujú Roždenie Christova – Narodenia Ježiša Krista. Po tomto sviatku majú sobor presvjatoj Bohorodic – sviatok presvätej Bohorodičky. A tretí deň je symbolicky zasvätený prvému mučeníkovi sv. Štefanovi.

Cirkevný Nový rok pravoslávni slávia 14. januára. Sviatok Bohojavlenia, ktorý my poznáme ako Traja králi pripadá na 19. januára. 

Prečítajte si tiež:
Otrasný prípad zo stredného Slovenska! Pracovník útulku našiel v rieke zastreleného psíka s odrezanými ušami

https://www.instagram.com/p/BdqiOMhg0mR/

Zvyky a tradície

Pravoslávne Vianoce sú síce podobné ako tie kresťanské, no majú niekoľko iných zvykov. Pred štedrou večerou sa zvykli členovia rodiny poumývať v studenej vode. Kedysi dávno sa dokonca umývali v potoku. Umývanie im malo zabezpečiť zdravie na celý rok. 

Počas večere vždy obsluhuje len jeden človek a spoločná modlitba pred štedrovečerným stolom je v staroslovienčine. Aj pravoslávni veriaci si natierajú medom krížik na čelo. Jedlo sa varí počas dňa, aby bolo poobedie o niečo pokojnejšie. Keď na nebi zasvieti prvá hviezda, začne večera. Predpokladaný čas je medzi 17. a 18. hodinou. 

https://www.instagram.com/p/BO8Apiwg-j1/

Na stole nesmie chýbať tradičný biely chlieb kračuň, cesnak, med a zemiaky. Okrem toho býva súčasťou večere aj kapustová polievka jucha, hubová mačanka, bobalky s makom či pirohy. Počas vianočnej večere sa dodržuje prísny pôst, ktorý končí hneď na druhý deň. Vonku sa stretávajú koledníci a spievajú pravoslávne koledy. 

Zdroj: glob.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií