fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pre všetky pohoria na Slovensku platí 2. stupeň lavínového nebezpečenstva, informuje Horská záchranná služba

Najnebezpečnejšie sú miesta kde sa zväčšuje sklon svahu.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.3.2023 (SITA.sk) – Pre všetky pohoria Slovenska platí popoludní 2. stupeň lavínového nebezpečenstva – mierne nebezpečenstvo. Na svojom webe o tom informuje Horská záchranná služba.

Snehová pokrývka je vo všeobecnosti dobre spevnená. Pomerne silné slnečné žiarenie topí sneh na povrchu naslnených svahov aj pri teplotách mierne pod bodom mrazu. Tu možno očakávať na svahoch veľmi veľkej strmosti, že pri lyžovaní budú vznikať splazy, prípadne aj malé lavíny, ktoré môžu byť nebezpečné.

Na severných – severovýchodných tienistých orientáciách je uložený vetrom previaty sneh na tvrdom až zľadovatelom podklade. Tu je možné uvoľnenie snehových vankúšov. Najnebezpečnejšie sú miesta kde sa zväčšuje sklon svahu.

Tendencia lavínového nebezpečenstva zotrváva.

Vplyv tlakovej výše slabne a v sobotu k nám od severu postúpi studený front, ktorý ovplyvní počasie u nás až popoludní, resp. v noci. Predpokladaná teplota vzduchu na horách bude -1 až -5°C (1500 – 2500m). Dopoludnia sa očakáva ešte slnečné počasie, čiže na naslnených svahoch sa pôvodne zmrznutý sneh bude topiť. Na východných, južných a západných svahoch už vznikla kôra. Na severných svahoch a v tienistých žľaboch sa nachádza ešte prachový sneh. Popoludní bude od severu pribúdať oblačnosť a tiež sa rozfúka severozápadný vietor. Postupne sa ochladí.

Prečítajte si tiež:
V centre Bratislavy sa chystá protest, polícia upozorňuje na obmedzenia v niektorých uliciach

Viac k témam: Lavína, Lavínové nebezpečenstvo
Zdroj: SITA.sk – Pre všetky pohoria na Slovensku platí 2. stupeň lavínového nebezpečenstva, informuje Horská záchranná služba © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií