fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pri prechádzke lesom objavil stredoveký poklad. Nájdené groše sú v perfektnom stave

Máte tip? napíšte nám mailom

Muž zažil pri prechádzke lesom priam rozprávkové dobrodružstvo – objavil staroveký poklad.

Čech, ktorý sa rozhodol ostať v anonymite, našiel pri prechádzke lesom medzi obcami Vysoké nad Jizerou a Jabloncom nad Jizerou poklad, o akom sa mu určite ani nesnívalo. Objavil viac než 160 pražských grošov, ktoré pochádzajú z prvej polovice 14. storočia, no i napriek tomu sú v perfektom stave.

Zdroj: Facebook/Libercký kraj

“Mince boli pôvodne uložené v nádobe. Nachádzali sa takmer na úrovni vrstvy lístia; erózna činnosť spôsobila, že sa nález vyvalil von až takmer na povrch,” uviedol archeológ Jan Prostředník, ktorý dodal, že groše sa do krajiny dostali okolo roku 1 330, pričom časť z nich patrila panovníkovi Václavovi II. a väčšiu časť z nich dal vyraziť Ján Luxemburský.

Stav objavených mincí, je skutočne skvelý, čo potvrdila i odborníčka. “Sú naozaj perfektne vyrazené. Všetko je krásne čitateľné,” povedala Kateřina Jakubíčková, pracovníčka Múzea Českého raja v Turnove. Tento týždeň budú groše odovzdané odborníkom z tamojšej strednej školy klenotníckej, kde ich odborníci zakonzervujú. Neskôr hodnotu tohto pokladu posúdi numezmatik pražského Národného múzea, Jan Boublík, ktorý uviedol, že okrem finančnej hodnoty, z ktorej 10 percent patrí nálezcovi, sa posudzuje i kultúrnohistorická hodnota týchto grošov.

Prečítajte si tiež:
Bilzerian to prehnal. Urazil amerického národného vojnového hrdinu a ak sa neospravedlní, dostane po papuli

 

 

Foto: https:// www.rd.com/wp-content/uploads/2018/03/shutterstock_606386186-760×506.jpg

https:// www.facebook.com/libereckraj/posts/1109501409203035

Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1931152_muz-objavil-v-lese-strieborny-poklad-zo-stredoveku

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií