fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo bosorky, strigy a čarodejnice lietali na metlách? Dôvod je perverznejší, ako by si čakal

Máte tip? napíšte nám mailom

Čierne vlasy, dlhý nos, rýchla metla a čary. Základne črty povestnej čarodejnice alebo strigy. Najviac ľudí si však s nimi spája lietanie na metle. Môžeme to vidieť takmer v každej rozprávke alebo vo filmoch, ako je napr. Dívka na košteti, Harry Potter a podobne. Teraz sa pozrieme na vznik tohto vyobrazenia.

Prečo bosorky, strigy a čarodejnice lietali na metlách?

Prvé zmienky o lietaní na metle nájdeme v rozmedzí neskorého stredoveku až do raného novoveku. Ženy, ktoré dostali nie veľmi atraktívne pomenovanie, boli väčšinou liečiteľky, resp. korenárky.

Zvedavé liečiteľky často zistili pri testovaní nových liečivých biliniek aj ich iné prospešné účinky než liečenie. Väčšinou šlo o halucinogénne vplyvy. Nebolo preto výnimkou, že si občas dopriali halucinácie len tak pre pobavenie alebo relax.

Mnohé vývary a mastičky z bylín boli afrodiziakálne, ale aj toxické. Najčastejšie sa používala účinná látka z mandragory lekárskej. Šlo o tropánové alkaloidy. Tie dokázali spôsobiť zníženie krvného tlaku, ale aj halucinácie. Ak bola táto látka prijatá vnútorne, to znamená, že sa dostala do žalúdka, tak často spôsobovala tráviace problémy, ba dokonca ste sa mohli dostať do bezvedomia.

Prečítajte si tiež:
Boeing odhaľuje svoje najväčšie lietadlo v histórii!

Týmto nežiaducim účinkom sa dalo vyhnúť tak, že látka bola prijatá z vonku. Preto bolo nutné aplikovať látku na miestach na tele, ktoré boli najviac prekrvené. Medzi obľúbené miesta patrili potné žľazy v oblastí podpazušia. No bolo nutné nájsť aj inú časť… A čo je dobre prekrvené a ľahko prístupné miesto na tele? Samozrejme, že to sú ženské genitálie. Jednoducho ideálne prostredie.

Teraz už len nájsť spôsob, ako to tam dostať.  Z akého konkrétneho dôvodu sa na to používala metla, nie je známe ani historikom, ani dobovým autorom. Ale podľa odhadov to môže byť preto, lebo v tej dobe boli metly vytvorené z kvalitného dreva, rúčka mala jemný povrch, mali dostatočnú dĺžku a boli dostupné v každej domácnosti. Teraz už len stačí zapnúť fantáziu a ihneď bude všetkým jasné, ako čarodejnice “lietali” na svojich metlách.

Informácie je nutné brať s rezervou, ale celkom logický základ to dáva.

Zdroj: zoom.iprima.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií