fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo je trnavčina najhorším nárečím? – 6 dôvodov

subtitle

Aký kraj, taký mrav! To je už všeobecne platné pravidlo, ktoré funguje desiatok generácií. Avšak iný kraj rozpoznáme aj podľa iných znakov, ako je práve správanie. Tým najtypickejším je dialekt. Náš ľubozvučný jazyk sa pretavil do rôznych podôb, ktoré v konečnom výsledku znejú inak ako súrodo. My sme sa dnes rozhodli povenovať jednému zo špecifických dialektov, ktorý “reže” uši nejednému Netrnavčanovi. Áno, uhádli ste. Trnavčina. Prečo ju všetci tak kritizujú?

Máte tip? napíšte nám mailom

1. Tvrdé „ne”

Začneme hneď prvým negatívom, pretože sa týka negácie. Akonáhle má slovo predponu „ne”, ktorá by sa spravidla mala vyslovovať mäkko, správny Trnafčan ju zadelí tak tvrdo, že skupinový facepalm Stredoslovákov je zaručený.

2. Ženám uberá na nehe

Drahé Trnafčanky, či už sa vám to páči, alebo nie, mrzí nás to. Ak rozprávate svojim rodným dialektom, pôsobíte dojmom 50-ročných prefajčených šenkáriek, ktoré čapujú chlapom už šiestu rundu. A ak o tomto pochybujete, pretože vám to doteraz nikto zo známych nepovedal, je to len preto, že sa vás boja. Ešte by ste ich do rici poslali.

Zdroj: trnava24.sk

3. Niektoré slová sú také sprznené, že im Slovák nerozumie

Viete, čo je to drigovica? Nie, nie je to žiadna pálenka. Je to je jednoducho mikina. Áno, naozaj.

4. Každý sedlák vo filme hovorí po trnavsky

No dobre, uznávame, toto je asi trošku nefér! Ale aspoň vidíte, že to, čo v nás trnavský prízvuk evokuje je všeobecne zaužívané nepísané pravidlo. Až také, že sa to rozhodli použiť všetci scenáristi pri sedliackych postavách z dediny. Že nie? Tak si spomeňte už len na seriál Horná Dolná.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #9 Liečebný dom Machnáč
6 dôvodov, prečo je trnavčina najhorším nárečím
Zdroj: markiza.sk

5. Oné

To je jasné. Všetko, čo Trnavčan nevie pomenovať alebo na čo si nevie dostatočne rýchlo spomenúť je jednoducho oné. Oné hento, oné tamto, oné… Avšak pozor. Je to zároveň ich tajná zbraň, pretože Trnavčania medzi sebou dokážu identifikovať, čo také oné či také oné presne je. To nám, bežným ľuďom,  nebolo dané.

6. No

Len máločo môže mať toľko významov, ako toto obyčajné, dvojhláskové slovo. Že nie? Aha:

No. – Áno.
No? – Prosím? 
Noooooo… – Počkaj, rozmýšľam.
Nono! – Nesmieš! 
Noooo! – Rýchlo! 
Nooo! (so stúpavou melódiou) – Dobrý nápad!

Ak máte v blizkej dobe namierené do Trnavy, držíme palce. 🙂

Prečítajte si tiež:

Čierna história Slovenska: Toto sú brutálne vraždy, ktoré otriasli v roku 2019 krajinou

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií