fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pravdy a mýty o kýchaní: Môžete si pri ňom poškodiť mozog a vytlačiť oči z jamiek?

Máte tip? napíšte nám mailom

Nazdravie! Túto odpoveď používame snáď najčastejšie, keď niekto v našej blízkosti kýchne. Aké sú však jeho dôvody? A vôbec, prečo kýchame?

Pravdy a mýty o tom, prečo kýchame - klocher.sk
Zdroj: unsplash.com

Čo je kýchanie?

Kýchanie sa považuje za fyziologický obranný mechanizmus pri podráždení nosovej sliznice, najčastejšie kvôli alergénu alebo infekcii. Spôsobené je kombinovanou aktiváciou rôznych svalov. V medzirebrových svaloch a bránici, ktorá spôsobuje náhle vypudenie vzduchu mimo hrudníka, s cieľom odstrániť príčinu podráždenia. Ide vlastne o reflex, ktorým sa telo snaží dostať preč to, čo v nose zostalo zakliesnené a dráždi nás. Pri kýchnutí dochádza k hlbokému nádychu a náhlemu zadržaniu dychu, ktorým sa vytvorí tlak na hrudník. Ten spôsobí to, že jazyk ostáva opretý o podnebie a vzduch sa dostane von nosom.

Pravdy a mýty o tom, prečo kýchame - klocher.sk
Zdroj: unsplash.com

Pravda alebo mýtus?

1. Pri kýchaní nastáva krátka zástava srdca.

Ide o mýtus. Pri kýchaní sa však môže zmeniť frekvencia tepu, a to v dôsledku tlaku, ktorý vytvára hrudník na tepnu nášho srdca.

2. Vykýchnutý vzduch má rýchlo 160km/h.

Napriek tomu, že sa to zdá nemožné, opak je pravdou. A čím rýchlejšie sa vzduch dostáva naším nosom von, tým je kýchnutie na počutie hlasnejšie.

Prečítajte si tiež:
Mydlo alebo sprchový gél? Správny výber ocení nielen vaša pokožka, ale aj planéta

3. Silným kýchnutím si môžeme vytlačiť oči z jamiek.

Opäť ide o mýtus. Pri kýchaní nemôžeme prísť o oči ani zrak.

4. Kýchanie je ako šport.

Kýchanie nenahradí pohyb, avšak pravdou je, že pri ňom zapájame nielen hrudník a medzirebrové svalstvo, ale aj krk, bránicu a brucho.

5. Pri kýchaní nedokážeme otvoriť oči.

Naozaj je pravdou, že pri každom kýchnutí máme zatvorené oči. Ide o podmienenú reakciu, kedy mozog vysiela očiam signál, aby ostali zavreté. Nech by ste sa snažili akokoľvek, počas kýchnutia sa vám oči otvoriť nepodarí.

6. Podľa farby hlienu vieme, či sme chorí.

Hlien, ktorý sa nám v nose vytvára, je skvelým pomocníkom pri diagnostikovaní infekcií. Ak je bezfarebný, je to v poriadku. Ak však zmení farbu a je žltý, zelený alebo hnedý, neodkladajte návštevu lekára. Zafarbenie hlienu totiž vzniká v prípade, ak biele krvinky bojujú s infekciou.

Pravdy a mýty o tom, prečo kýchame - klocher.sk
Zdroj: unsplash.com

7. Pri kýchnutí sa na 1,5 metra od nás rozpráši až 40 000 kvapôčiek.

Vykýchnutý vzduch sa šíri obrovskou rýchlosťou až na neuveriteľnú vzdialenosť 1,5 metra. Aj preto je nesmierne dôležité pri kýchaní používať vreckovku alebo si zakrývať nos a ústa rukami, ktoré si následne treba umyť. Kvapôčky hlienu, ktoré vykýchneme, sú síce veľmi malé, ale majú tendenciu dostať sa na veľkú vzdialenosť behom sekundy.

Prečítajte si tiež:
Tomuto by ste veru neverili. Mladík vyriešil šesť Rubikových kociek pod vodou a stačil mu na to jeden nádych!

Vedeli ste, že… ?

Viete o tom, že kýchanie na verejnosti je v niektorých krajinách považované za neprijateľné rovnako ako u nás napríklad grganie? V krajinách východnej Ázie sa s kýchaním spája rovnaká povera ako u nás so štikútaním; a teda, že nás niekto spomína. Ľudia v Latinskej Amerike pri prvom kýchnutí želajú zdravie, pri druhom peniaze a pri treťom lásku.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií