Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj teba trápi strach? Zisti, kde a prečo sa vôbec vzal!

Zisti, z čoho pramení tvoj strach…

Všetci máme z niečo strach a bojíme sa. Fóbie sa s ľudstvom vlečú už odjakživa, no len málokto vie, čo je ich príčinou. Vznik fóbií je veľmi zaujímavý a teraz máš možnosť sa o tom dozvedieť viac.

Strach z pavúkov

490ddea75ef5daffd72282053bc25e61

Túto fóbiu sme zdedili po našich predkoch, pretože v minulosti predstavovali pavúky omnoho väčšiu hrozbu ako dnes, a tak niet divu, že sa ich ľudia báli. Kedysi totiž i pohryznutie nejedovatým pavúkom mohlo predstavovalo hrozbu smrti. Archeológovia sa zhodujú na tom, že práve vyvinutie schopnosti rozpoznať pavúkov a chrániť sa pred nimi, pomáhala k prežitiu ďalšej generácie.

Pokiaľ sa pýtaš prečo sa pavúkov boja viac ženy, i na to poznáme odpoveď. V dávnej minulosti sa totiž muži venovali lovu a o potomkov a ich bezpečie sa starali ženy, takže uhryznutie pavúkmi predstavovalo väčšiu hrozbu pre nežnejšie pohlavie.

 

Strach z výšok

snimka4-1

Táto fóbia nie je vrodená. Človek ju môže nadobudnúť až v období, keď nadobúda prvé motorické pohyby, ktorými sú napríklad lezenie či kroky. A teraz k tomu, ako strach z výšok vzniká… Strach z výšky začíname pociťovať v momente, keď vnútorné ucho zaznamená, že vzdialenosť medzi zemou a človekom je vyššia než zvyčajne. Telo tak prepadá panike, ktorú chtiac-nechtiac podporujú i oči, pretože prenášajú do mozgu vizuálne informácie.

 

Strach z hadov

5f7497dd539af234cf357c6b2668058b

Fóbia z hadov je u väčšiny ľudí vrodená a môžu za to naší predkovia, nakoľko boli častými obeťami týchto plazov. Vďaka tomuto strachu sa aj nám vyvinula schopnosť lepšie rozpoznávať farby a aj celkovo predátorov. Jedna zo štúdii taktiež dokázala, že deti sú schopné si všimnúť hada skôr než kvety alebo niečo iné.

 

Strach z vystupovania na verejnosti

gulf_worldwide_dpi_product_presentation

Strach z verejného vystupovania pozná hádam každý alebo minimálne všetci poznáme niekoho, kto s týmto strachom bojuje. Aj keď existujú ľudia, ktorí pred ostatnými vystupujú úplne suverénne, aj oni pociťujú isté príznaky trémy, pretože to máme zakódované v našej DNA. Tento strach sme opäť zdedili po predkoch a časť mozgu, ktorá sa nazýva amygdala, sa pokúša reflektovať všetky emócie, ktoré zachytíme na tvárach publika, pričom niektoré môže vyhodnotiť ako hrozbu, ktorou v minulosti boli neznámi ľudia.

Pokračovanie na ďalšej strane

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií