fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj teba trápi strach? Zisti, kde a prečo sa vôbec vzal!

Máte tip? napíšte nám mailom

Zisti, z čoho pramení tvoj strach…

Všetci máme z niečo strach a bojíme sa. Fóbie sa s ľudstvom vlečú už odjakživa, no len málokto vie, čo je ich príčinou. Vznik fóbií je veľmi zaujímavý a teraz máš možnosť sa o tom dozvedieť viac.

Strach z pavúkov

490ddea75ef5daffd72282053bc25e61

Túto fóbiu sme zdedili po našich predkoch, pretože v minulosti predstavovali pavúky omnoho väčšiu hrozbu ako dnes, a tak niet divu, že sa ich ľudia báli. Kedysi totiž i pohryznutie nejedovatým pavúkom mohlo predstavovalo hrozbu smrti. Archeológovia sa zhodujú na tom, že práve vyvinutie schopnosti rozpoznať pavúkov a chrániť sa pred nimi, pomáhala k prežitiu ďalšej generácie.

Pokiaľ sa pýtaš prečo sa pavúkov boja viac ženy, i na to poznáme odpoveď. V dávnej minulosti sa totiž muži venovali lovu a o potomkov a ich bezpečie sa starali ženy, takže uhryznutie pavúkmi predstavovalo väčšiu hrozbu pre nežnejšie pohlavie.

 

Strach z výšok

snimka4-1

Táto fóbia nie je vrodená. Človek ju môže nadobudnúť až v období, keď nadobúda prvé motorické pohyby, ktorými sú napríklad lezenie či kroky. A teraz k tomu, ako strach z výšok vzniká… Strach z výšky začíname pociťovať v momente, keď vnútorné ucho zaznamená, že vzdialenosť medzi zemou a človekom je vyššia než zvyčajne. Telo tak prepadá panike, ktorú chtiac-nechtiac podporujú i oči, pretože prenášajú do mozgu vizuálne informácie.

 

Strach z hadov

5f7497dd539af234cf357c6b2668058b

Fóbia z hadov je u väčšiny ľudí vrodená a môžu za to naší predkovia, nakoľko boli častými obeťami týchto plazov. Vďaka tomuto strachu sa aj nám vyvinula schopnosť lepšie rozpoznávať farby a aj celkovo predátorov. Jedna zo štúdii taktiež dokázala, že deti sú schopné si všimnúť hada skôr než kvety alebo niečo iné.

Prečítajte si tiež:
Tieto chyby znižujú životnosť našich spotrebičov. Zaručene robíš niektoré z nich aj ty

 

Strach z vystupovania na verejnosti

gulf_worldwide_dpi_product_presentation

Strach z verejného vystupovania pozná hádam každý alebo minimálne všetci poznáme niekoho, kto s týmto strachom bojuje. Aj keď existujú ľudia, ktorí pred ostatnými vystupujú úplne suverénne, aj oni pociťujú isté príznaky trémy, pretože to máme zakódované v našej DNA. Tento strach sme opäť zdedili po predkoch a časť mozgu, ktorá sa nazýva amygdala, sa pokúša reflektovať všetky emócie, ktoré zachytíme na tvárach publika, pričom niektoré môže vyhodnotiť ako hrozbu, ktorou v minulosti boli neznámi ľudia.

Pokračovanie na ďalšej strane

Zisti, z čoho pramení tvoj strach…

Všetci máme z niečo strach a bojíme sa. Fóbie sa s ľudstvom vlečú už odjakživa, no len málokto vie, čo je ich príčinou. Vznik fóbií je veľmi zaujímavý a teraz máš možnosť sa o tom dozvedieť viac.

Strach z tmy

light-1519784_960_720

Deti sa zvyknú báť tmy, pretože vedia, že sa v nej môže ukrývať niečo veľmi zlé. Toto vedeli aj naši predkovia, pre ktorých noc a teda tma spôsobovala nesmierne riziko, pretože dravé šelmy vyrážajú na lov práve počas noci.

Prečítajte si tiež:
Prečo sa ženám, ktoré spolu trávia veľa času, synchronizuje menštruácia?

 

Strach z potkanov a myší

3febfd8f6e001885bdaabf3fefd79b45

Odborníci sa domnievajú, že strach z týchto hlodavcov sa vyvinul v časoch, keď ľudia začínali budovať civilizovanejšie a priemyselnejšie obydlia. V tých dobách im práve tieto zvieratá narušovali ich snahu a do obydlí zanášali ochorenia a tiež znečisťovali zdroje vody i jedla.

 

Strach z malých priestorov

d281aa1d4c098d5a4a6dbc7dcf6cf262

Strach z malých priestorov, alebo ak chceš – klaustrofóbia, sa považuje sa získanú fóbiu, no vedci sa domnievajú, že môže pochádzať už od našich predkov, pretože v minulosti bol zvyčajnou reakciou na hrozbu boj alebo útek, čo je v malom priestore ťažko realizovať, a tak sa dostaví psychický kolaps. Niektorí odborníci si tiež myslia, že vyhýbanie sa malým priestorom je akýmsi prejavom inštinktu sebazáchovy a prežitia.

 

Strach z krvi

e7d1c260626e682f09cf359e253e5046

Aj keď sa väčšina ľudí krvi ako takej nebojí, pri pohľade na ňu prichádza nevoľno mnohým. To je podľa odborníkov prejav evolučného reflexu strachu. Ak človek totiž v minulosti krvácal, ostatní predpokladali, že ho napadlo nejaké zviera, a tak v obave, že šelma zaútočí i na nich, si ľahli na zem a predstierali, že sú mŕtvi. Pri tejto snahe sa spomaľuje tepová frekvencia a to je aj dnes príčinou, že niektorí pri pohľade na krv odpadnú.

Zdroj: Internet

Foto: Pinterest

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií