fbpx
Peniaze, zdravie či bolesť hlavy. Dôvody, prečo ľudia pod 25 rokov nepijú alkohol

Peniaze, zdravie či bolesť hlavy. Dôvody, prečo ľudia pod 25 rokov nepijú alkohol

Najnovší britský výskum ukazuje, že čoraz viac mladých ľudí sa obracia pijatike chrbtom. 

Výskumníci sa pozreli na oficiálne zdravotné záznamy z posledného desaťročia a prišli k zaujímavému záveru. Zistili, že takmer tretina ľudí vo veku 16 až 24 rokov nepožíva alkohol. 

Miera pitia alkoholu sa taktiež vo všeobecnosti znížila z 27 % z roku 2005 na 18 %. „V širokej škále sociálnych skupín sa zistil zvýšený počet mladých ľudí, ktorí nie sú v žiadnom kontakte s alkoholom. Pýtali sme sa študentov, ľudí zamestnaných na plný úväzok, ale taktiež sme situáciu preskúmali aj vo všetkých sociálnych vrstvách,” popisujú výskumníci.

„Počet mladých ľudí, ktorí sa rozhodli nepiť alkohol, narastá. To znamená, že abstinenti budú v spoločnosti viac akceptovaní a práve naopak, rizikové požívanie veľkého množstva alkoholu nebude považované za normálne,” opisuje nový trend vedúca výskumu doktorka Linda Ng Fat z Londýnskej univerzity.

prečo ľudia nepijú alkohol
Počet mladých ľudí holdujúcich alkoholu sa čoraz viac znižuje, tvrdia britskí vedci. Zdroj: medicalnewstoday.com

Prečo mladí prestávajú piť alkohol?

Zdá sa, že príčinou je zmes úspory peňazí, šetrenie zdravia a vyhýbanie sa tzv. opice či bolesti hlavy. Výskumníci sa opýtali mladých ľudí naprieč Britániou, prečo im požívanie alkoholu nepríde ako dobrý nápad. Toto sú ich odpovede:

„Pitie alkoholu je príliš nákladné. Závisí aj od toho v akej časti Británie žijete, ale nočný život sa môže vyšplhať na sumu 80 až 100 libier za jednu noc. Veľa mojich priateľov naďalej pije alkohol, ale ja som vo výhode. Aspoň im môžem na druhý deň referovať, čo počas opitosti spravili,” tvrdí Jordan.

Sarah prestala piť aj so svojimi štyrmi ďalšími kamarátkami v rámci výzvy “Go Sober for October”. „Spravila som to preto, lebo moje depresie sú zvládateľnejšie, keď nepijem. Taktiež ráno nie som vyčerpaná. Pripadá mi, že keď nepijem, som šťastnejšia. Dvaja moji priatelia sa vzdali alkoholu práve pre ich duševné zdravie. V podstate nám ide o to, aby sme sa dokázali zabaviť aj bez alkoholu.” 

Esther, ktorá prestala piť hneď, ako otehotnela − pred piatimi rokmi −, tvrdí, že nepiť je vcelku jednoduché. „Prestala som piť, keď som zistila, že som tehotná a po pôrode som sa jednoducho k tomu nevrátila. Navyše, alkohol vyvoláva rôzne hádky a bitky, a to ja nemám rada.” 

Zdroj: bbc.com 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Muži zákona na Slovensku ostali v šoku! Vodič okrem toho, že bol pod vplyvom, tak mal na kolenách ... !
Google+ Linkedin

Študentka masmediálnej komunikácie a autorka pre online magazín Klocher, ktorá prináša čitateľom nové informácie zo sveta hudby, módy či kinematografie.