Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Život v chladnom a tmavom prostredí môže mať za následok zvýšenú konzumáciu alkoholu

Ľudia žijúci v chladnom prostredí, v končinách typických s malým výskytom slnečných lúčov, sú viac náchylní na holdovanie alkoholu. Teda, tak to tvrdí najnovšia štúdia.

Americký výskum prišiel na zaujímavý záver. Odborníci objavili prepojenie medzi priemernou teplotou ovzdušia, hodinami, počas ktorých pôsobia slnečné lúče, a priemernou konzumáciou alkoholu.

Údaje, ktoré boli získané v 193 krajinách, potvrdili domnienky. Zistilo sa, že studená klíma prispela k vyšším výskytom nadmerného pitia a ochorenia pečene.

Škótski lekári vyzývajú k obmedzovaniu reklám týkajúcich sa alkoholických nápojov počas zimných mesiacov.

„Toto je prvá štúdia, ktorá systematicky demonštruje, že v chladných oblastiach s malým množstvom slnka sa vyskytuje mnoho prípadov cirhózy pečene a väčší počet ľudí trpiacich alkoholizmom,“ tvrdí Ramon Bataller, autor a riaditeľ Pittsburghského výskumného centra pre pečeň.

Nadmerné množstvo alkoholu sa môže spájať s depresiou

Uvoľňuje krvné cievy a zvyšuje tok teplej krvi pod kožou. Pitie je tiež spojené s depresiou, ktorá je vo väčšine prípadov viac rozšírená, ak človek trpí nedostatkom slnečného svetla.

preco pijeme alkohol
Nadmerné pitie alkoholu môže mať za následok depresiu. Zdroj: pexels.com

Štúdia, ktorá bola zverejnená v The Hepatology Journal, použila údaje Svetovej zdravotníckej organizácie a Svetovej meteorologickej organizácie. Peter McCann z kliniky drogovej a alkoholovej rehabilitácie tvrdí, že momentálne majú nové dôkazy o tom, ako počasie, najmä teplota a množstvo slnečného svetla, ktorému sme vystavení, má silný vplyv na množstvo alkoholu, ktorý konzumujeme.

Navyše, táto spotreba alkoholu, súvisiaca s počasím, je priamo spojená s vývojom najnebezpečnejšej formy ochorenia pečenie, a to cirhózy, ktorá môže následne viesť k zlyhaniu pečene a spôsobí smrť.

Taktiež dodáva: „Sprísnené zákony o spotrebe alkoholu sú určite opodstatnené. Keď vezmeme do úvahy ničivý účinok nízkeho slnečného svetla, ktorý je kombinovaný s lacným alkoholom, môže dôjsť k rapídnemu zvýšeniu počtu ľudí trpiacich alkoholizmom.”

Pred týždňom sa uskutočnil v Edinburgu summit, ktorý poukazoval na väzby medzi konzumáciou alkoholu a klimatickými podmienkami. Údaje na summite prezentovala Svetová zdravotnícka organizácia.

Ohrození sú najmä muži

Hladina konzumácie alkoholu zostáva v Európe aj naďalej vysoká. Takmer polovica dospelej mužskej populácie je ohrozená krátkodobými, ale aj dlhodobými zdravotnými a sociálnymi problémami, ktoré vznikajú v dôsledku nadmerného pitia alkoholu.

preco pijeme alkohol
Až polovica dospelých mužov trpí nadmernou konzumáciou alkoholu. Zdroj: pexels.

Prof. Jurgen Rehm, odborník z Centra pre závislosť a duševné zdravie, spochybňuje akékoľvek prepojenie medzi teplotou, svetlom a konzumáciou alkoholu. Pre BBC Scotland povedal, že európsky výskum potvrdil najvyššiu mieru konzumácie alkoholu v krajinách ako Írsko, Veľká Británia, Nemecko či u našich poľských susedov. Omnoho nižšie percento ľudí závislých od alkoholu sa zistilo v severských krajinách, napríklad v Nórsku, Švédsku a Fínsku. Aj južné krajiny, ako Taliansko, Malta a Grécko, sú známe nízkym percentom požívania alkoholických nápojov.

Slováci pijú najčastejšie pivo

Štatistika z roku 2017 tvrdí, že spotreba na Slovensku mierne klesá, aj napriek tomu sa v roku 2012 nachádzalo na Slovensku 400 000 závislých alkoholikov. Podľa Centra pre liečbu drogových závislostí je každý rok diagnostikovaných približne 6000 ľudí závislých od alkoholu.

preco pijeme alkohol
Najobľúbenejším alkoholom Slovákov je pivo. Zdroj: pexels.com

Podľa údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že Slováci za obdobie od roku 1990 do 2015 vo veku 15 rokov + najviac obľubujú pivo. Na druhom mieste sa nachádza víno. Ako posledné sa umiestnili liehoviny.

Zdroje: bbc.com, webnoviny.sk , domov.sme.sk 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií