fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj ty máš pocit, že tvoj hlas z nahrávok nie je tvoj? Poznáme dôvod, prečo sa počujeme inak, než nás počujú iní

Máte tip? napíšte nám mailom

Určite sa vám už stalo, že keď ste počuli svoj vlastný hlas z nejakej videonahrávky zostali ste zhrození. Dôvod, prečo to tak vnímame je veľmi zaujímavý. Ide o to, že ak počujeme svoj hlas na nejakej nahrávke, zvukové vlny vychádzajúce z reproduktorov prichádzajú priamo do našich uší a počujeme ho presne tak, ako ho počujú všetci ostatní. Teda počujeme ho iba zvonku!

Keď však hovoríme, tak počujeme svoj hlas dvoma spôsobmi. Aj zvonku aj zvnútra. Zvonku znamená, že počujeme zvuk, ktorý vychádza z našich úst a to je zvuk, ktorý počujú aj ostatní ľudia.

svoj-hlas3

Zároveň však počujeme aj zvuk zvnútra, ktorý sa vibráciami nesie od hlasiviek až do našej hlavy, teda do mozgu. Kosti a lebka zvukové frekvencie a vibrácie utlmujú, a preto sa nám zdá náš hlas položený nižšie. V skutočnosti je však na vyššej tónine.

svoj-hlas2

Ak chcete naozaj vedieť, ako znie skutočne váš hlas nahrajte si ho, alebo si zakryte ľavé ucho a povedz nahlas ľubovoľnú vetu. A presne takto, vás počujú ľudia v okolí.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Skvelé optické ilúzie, pri ktorých ťa oklamú vlastné oči!

Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií