Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo sú stromy na jeseň v Amerike farebnejšie ako v Európe?

Určite sa nejeden z vás rád prechádza na jeseň v nejakej aleji stromov, ktoré krásne farebne kontrastujú. V škole od vás taktiež možno aspoň raz chceli, aby ste si založili Herbár. Našli pár pekných listov, zlisovali ich a vložili do nejakej zložky, kde by bol prehľadne popísaný.

Všimli ste si tiež, že v rôznych amerických filmoch či fotkách sú na jeseň stromy omnoho farebnejšie? Nie, nejde o skvelý photoshop, akoby si niekto mohol myslieť, ale je za tým niečo iné.

Všetkým je jasné, že listy sú bežne zelené. Toto sfarbenie listov spôsobuje chlorofyl, ktorý v dobe vegetácie zachytáva slnečnú energiu a vďaka fotosyntéze vytvára dôležité látky pre stavbu rastlín. V listoch nie je obsiahnutý len chlorofyl, ale aj niekoľko farbív. Konkrétne žltých a oranžových. Ako prichádza jeseň, aktivita fotosyntézy klesá a pomaly sa začína rozkladať aj zelený chlorofyl. Postupne uvoľňuje miesto pre žlté a oranžové farbivá, ktoré sa nazývajú karotenoidy. Tieto farbivá sú odolnejšie, a preto zostávajú v listoch aj po rozklade chlorofylu.

Ale prečo sa na niektorých stromoch zafarbí lístie do červena? Práve karotenoidy spoločne s látkami nazývanými antokyany môžu za túto anomáliu. Je ale zaujímavé, že v severnej Amerike je červený pigment omnoho výraznejší ako v Európe. Dôvod je celkom jednoduchý hlavne, ak sa podobný veciam venujete. Hlavne biológií a histórií.

Vedci totiž zistili, že pre stromy je dôležitý vývoj po sérii ľadových dôb a suchých období. Ich lístie sa farbilo do červena, aby im pomáhalo v ochrane proti hmyzu, ktorý ich na jeseň napádal. Hlavným rozdielom bolo, že v severnej Amerike doba ľadová zasiahla stromy, ale hmyz bol naďalej schopný migrácie. V Európe to bolo práve naopak. Ľad stromy uväznil aj s drevokazným hmyzom, takže väčšina z nich uhynula.

Po týchto dobách sa väčšina látky v červenom lístí pôsobiacich proti hmyzu v Európe vytratila. Preto u nás prevládajú stromy so žltými listami, zatiaľ čo v Amerike stromy aj naďalej potrebujú svoj červený pigment, aby sa dokázali ochrániť pred ešte stále otravným drevokazným hmyzom.

No veď posúďte sami.

Farby listov v severnej Amerike.
Farby listov v Európe.

A na záver. Aj keď je v Európe červený pigment skôr vzácnosťou, myslím, že aj žlto-oranžová farba dokáže zahrať krásne divadlo prírody. Konkrétne fotka pod týmto textom je z Paríža.

Zdroj: DailyMail
Obrázky – 1, 2, 3, 4

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií