fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo ženy potrebujú viac spánku ako muži? Dôvod vás prekvapí!

Máte tip? napíšte nám mailom

Štúdia na univerzite Duke zistili, že ženy potrebujú viac spánku ako muži!

Výskum bol iniciovaný tým, že v prípade nedostatku spánku, ženy znášajú následky psychickej a fyzickej vyčerpanosti oveľa ťažšie. Michael Breus, klinický psychológ a expert na spánok, viedol výskum, ktorý sa snažil priblížiť potreby spánku u mužov a žien. Usiloval sa odhadnúť ich kapacitu na zvládanie následkov nedostatočného odpočinku.

Výskum odhalil, že medzi pohlaviami existuje extrémy rozdiel. “Zistili sme, ženy mali oveľa viac depresií a hnevu v skorých ranných hodinách, ” oznámil Breus.

sleeping-tips

Koľko spánku potrebujú muži a koľko ženy?

Na dĺžku spánku vplýva mnoho biologických faktorov. Avšak vedci sa zhodujú na tom, že primárnym faktorom je spotreba mentálnej energie. Vedci sú presvedčení, že ženy svoj mozog používajú viac ako muži.

Článok pokračuje na ďalšej strane

Riaditeľ výskumného centra spánku, Jim Horne, vysvetľuje:

“Hlavnou funkciou spánku je regenerácia a zotavenie mozgu. Počas hlbokého spánku sa mozgová kôra odpojí od zmyslov a podstupuje regeneračný proces. Čím viac svojím mozgom pracuješ, tým viac regenerácie si tvoj mozog vyžaduje a tým viac potrebuješ spánku. O ženách sa hovorí, že dokážu robiť viac vecí naraz. Inak sa tomu hovorí multitasking. Výsledkom viacerých procesov v mozgu je zvýšená aktivita mozgu, a preto potrebujú ženy viac spánku na regeneráciu.”

Prečítajte si tiež:
Gladiátor: Takto sa z chlapcov stávajú muži!

“Muži, ktorí majú náročnejšie povolania, ktoré si vyžadujú veľké množstvo rozhodovania a rozmýšľania, môžu mať tiež väčšiu potrebu spánku – hoci zrejme stále nie tak veľa ako ženy,” povedal Horne.

Až 80% ľudí v západných krajinách spí menej ako odporúčaných 7 až 9 hodín denne.

Zdroj: healthyfoodteam.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií