Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pred novou Ficovou vládou stoja podľa Čaputovej rôzne výzvy a úlohy. Aký príbeh napíšu je len na ich rozhodnutiach

Prezidentka Zuzana Čaputová stredu vymenovala novú vládu. Z pozície predsedu povedie nový kabinet líder strany Smer-SD Robert Fico.

25.10.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom prejave pri príležitosti menovania novej vlády pripomenula, že tak ako vláda, ktorá vzišla z volieb v roku 2020 a predčasne skončila, i nový kabinet čelí rôznym výzvam a úlohám.

Uistenie v medzinárodných organizaciách

Poukázala na to, že pred nimi stoja vysoké ceny energií, ozdravovanie verejných financií pri zachovaní sociálnych štandardov či zvyšovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti i úrovne školstva, ale tiež napĺňanie míľnikov plánu obnovy.

Hlava štátu uvítala uistenie nového kabinetu o pokračovaní členstva Slovenska v Severoatlantickej aliancii i v Európskej únii.

Poznamenala, že čím silnejšie budú tieto organizácie, aj pričinením Slovenska, tým väčšmi z nich Slovenská republika bude profitovať.

Verí tiež, že noví ministri a ministerky budú pokračovať v dobrej susedskej politike voči všetkým susedným štátom Slovenska.

Občania vyjadrili svoju vôľu

Hlava štátu dodala, že ústava jej ukladá povinnosť zaistiť riadny chod ústavných orgánov. Občania podľa nej demokraticky vyjadrili svoju vôľu a jej úlohou je rešpektovať volebné výsledky a menovať vládu, ktorá splní podmienky pre riadne fungovanie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová vymenovala nových ministrov vlády Roberta Fica (fotografie)

„Nepreberáte iba moc, teraz preberáte, prirodzene, aj zodpovednosť. Za republiku, za jej obyvateľov. Preberáte vládu nad Slovenskou republikou v tridsiatom roku jej samostatného fungovania, teda po tridsiatich rokoch nášho spoločného úsilia o budovanie štátu,“ obrátila sa na nových ministrov a ministerky.

Poznamenala tiež, že ide o spoločné úsilie vlád pred nimi, občianskej spoločnosti i súkromného sektora. „Jednoducho, ide o naše spoločné dielo,“ dodala.

Prezidentka pripomenula, že nemálo členov novej vlády má bohaté politické skúsenosti. „Históriu tejto vlády však začínate tvoriť teraz a je len na Vás, aký príbeh svojimi krokmi a rozhodnutiami napíšete,“ povedala.

Novej vláde pripomenula i to, že vláda je tu pre vyše päť miliónov občanov a mali by ukázať záujem zastupovať a reprezentovať všetkých.

Potrebujeme posilnenie spoločenskej súdržnosti

„Dôležité je preto aj jasné uistenie, že v dôstojnosti a právach sú si rovní aj príslušníci menšín, a že výkon spravodlivosti má mať plynulý priechod. Lebo ochrana demokracie a spoločenský zmier ďaleko presahujú horizonty volieb aj volebných cyklov a prevyšujú našu rozdielnosť,“ vyjadrila sa Čaputová.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Novozvolení poslanci parlamentu (fotografie)

Podľa hlavy štátu sme v situácii hlbokej spoločenskej nedôvery. Časť občanov by podľa nej bola sklamaná a mali by obavy bez ohľadu na to, akú vládu by stredu vymenovala.

„Je to zároveň aj príležitosť, lebo to, čo veľmi potrebujeme je posilnenie spoločenskej súdržnosti. Nehovorím o naivnom súhlase alebo neúprimnej zhode,“ povedala s tým, že k demokracii prirodzene patria rozdielnosti.

Podľa nej ide o príležitosť prispieť svojou komunikáciou a krokmi k rešpektu i profesionálnej spolupráci. Dodala, že si praje úspešnosť vlády, každej, lebo vtedy bude prospešná pre ľudí i krajinu.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Pred novou Ficovou vládou stoja podľa Čaputovej rôzne výzvy a úlohy. Aký príbeh napíšu je len na ich rozhodnutiach © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií