fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pred zimou vykonajte kompletnú údržbu svojho auta, nielen výmenu pneumatík

Máte tip? napíšte nám mailom

Do povinného prezutia áut na zimné pneumatiky zostáva len mesiac a aj napriek tomu, že sa babie leto ešte hlási o slovo, nemali by ste na túto povinnosť zabúdať. Výmena pneumatík ale nie je jediná úloha, na ktorú by ste mali pred príchodom prvých mrazov myslieť. Pred zimou si vozidlá zaslúžia starostlivú kontrolu a údržbu. Dôkladnou previerkou im totiž môžete predĺžiť životnosť o niekoľko sezón.

Na Slovensku zákon káže používať zimné pneumatiky v období medzi 15. novembrom a 31. marcom. Táto povinnosť je však podmienená aj stavom vozovky, a to v prípade, ak je na nej súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Pred prezutím však nezabúdajte skontrolovať hĺbku dezénu na zimných gumách. Mala by mať najmenej tri milimetre, ale odborníci radia aspoň štyri milimetre. Prezúvať letné pneumatiky na zimné sa oplatí. V prípade nehôd či škodových udalostí môže mať nedodržanie zákonnej povinnosti za následok krátenie poistného plnenia.

Na čo by ste nemali zabúdať okrem výmeny pneumatík? Začnite kontrolou svetiel. ,,Vďaka správne nastaveným svetlám výrazne zvyšujete svoju bezpečnosť. Práve viditeľnosť je v zimných mesiacoch často zhoršená a dobre nastavené svetlá vás môžu v nečakaných situáciách zachrániť,“ hovorí Jindřich Krejčí, riaditeľ spoločnosti ProfiAuto pre Českú republiku a Slovensko a dodáva: ,,Servis svetiel nie je nič zložité. V špecializovaných servisoch vám ich skontrolujú za pár minút.“ 

Pred zimnými mesiacmi by ste mali v aute vymeniť, prípadne doplniť všetky kvapaliny. V prvom rade skontrolujte palivový filter. ,,Bez kontroly palivového systému, s ktorou je spojená aj výmena palivového filtra, je zimná kontrola nekompletná a môže vám priniesť pri veľkých mrazoch závažné komplikácie, a to najmä u dieselových motorov,“ varuje Krejčí. Ďalšie kvapaliny, na ktoré by ste pri servise auta nemali zabudnúť, sú brzdová kvapalina, chladiaca kvapalina  a taktiež voda do odstrekovačov. ,,Pokiaľ do vody, ktorú používate na ostrekovanie, nepridáte zimnú nemrznúcu zmes, môže sa stať, že pri teplotách pod nulou nič nezotriete. Voda vám bude na skle primŕzať a vy si naviac zničíte stierače,“ upozorňuje riaditeľ ProfiAuto.

Prečítajte si tiež:
Oranžový super hrdina: Mrkva chráni pred rakovinou a infarktom, navyše odďaľuje starnutie

2017-06-08-15-30-12-900x600

,,Čo sa týka chladiacej a brzdovej kvapaliny, tak tá by sa mala meniť každé dva roky. Bez výnimky. Brzdovú kvapalinu pri autách so stabilizáciou podvozku by ste mali meniť každý rok, a to aj napriek tomu, že výrobcovia udávajú inak. Nepravidelná výmena brzdovej kvapaliny môže mať katastrofálne následky. Nová chladiaca kvapalina by mala vydržať i v -30oC. Pokiaľ chladiacu kvapalinu nemeníte pravidelne, znižuje sa hranica, kedy neplní svoju funkciu a môžu vás časom potrápiť tepelne namáhané komponenty, ako napríklad vodné čerpadlo alebo chladič,“ odporúča Krejčí.

Neodmysliteľnou súčasťou zimnej výbavy auta by mali byť celoobvodové reťaze vhodné na konkrétne pneumatiky, elektrická inštalácia, škrabka na ľad, zmeták, lopata na sneh, pomocné štartovacie káble, rozmrazovač na zámky a sklo. ,,Počas zimnej prehliadky auta kontrolujte nabíjanie, kapacitu štartovacieho prúdu, a tiež akumulátor, ktorý by mal byť plne nabitý a mal by mať čisté kontakty,“ dodáva Jindřich Krejčí z ProfiAuto.

Foto: Pixnio

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií