fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Predlžuje sa poskytovanie dočasného útočiska pre Ukrajincov

Keďže vojnový stav na území Ukrajiny aj naďalej pretrváva, poskytovanie dočasného útočiska má svoje opodstatnenie.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.1.2023 (Webnoviny.sk) – Keďže vojnový stav na území Ukrajiny aj naďalej pretrváva, poskytovanie dočasného útočiska má svoje opodstatnenie.

Do kedy bude platiť?

Rada EÚ nerozhodla o skončení poskytovania dočasnej ochrany, to znamená, že poskytovanie takejto ochrany sa automaticky predlžuje o šesť mesiacov, najviac však o jeden rok.

Uviedol to dočasne poverený minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) a dodal, že eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson už v októbri 2022 oznámila, že smernica o dočasnej ochrane bude aktivovaná minimálne do marca 2024. Týka sa to teda aj Slovenska. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Smernica o dočasnej ochrane

Ako uviedol rezort vnútra, doba poskytovania dočasného útočiska sa riadi smernicou o dočasnej ochrane, pričom uznesenie vlády zo 16. marca 2022 pokrýva automatické predĺženie poskytovania dočasného útočiska do 4. marca 2024.

„Osobám, ktoré majú na doklade o tolerovanom pobyte s označením „dočasné útočisko“ uvedený dátum platnosti do 4. marca 2023, bude platiť tento doklad aj naďalej minimálne do 4. marca 2024 bez povinnosti vykonania ďalších administratívnych krokov,” uviedlo MV SR a zároveň upozornilo, že v prípade záujmu je možné si ho aktualizovať prostredníctvom elektronických služieb MV SR na stránke https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/Cudzinci/overenie-platnosti/.

Prečítajte si tiež:
Sulík povalil už tretiu vládu, konštatuje Gyimesi a podmienku SaS označil za vrcholnú drzosť

Benefity utečencov

Po začatí vojny na Ukrajine, s čím súvisel prílev osôb utekajúcich pred vojnou do krajín , bola SR jednou z prvých krajín, ktorá začala na základe uznesenia vlády s poskytovaním dočasného útočiska.

„Status dočasného útočiska odídencom umožňuje pracovať na území Slovenska, študovať na strednej a vysokej škole, pre deti aj zapojenie sa do povinnej školskej dochádzky, prístup k zdravotnej starostlivosti, prístup k ubytovaniu, nárok na dávku v hmotnej núdzi a súvisiace finančné benefity,“ ozrejmil riaditeľ migračného úradu MV SR Ján Orlovský.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, utečenci z Ukrajiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Predlžuje sa poskytovanie dočasného útočiska pre Ukrajincov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií