Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Predsedníctvo v Rade Európskej únie – čo to vlastne znamená a aká je rola Slovenska

Určite ste za posledné dni narazili na informácie o tom, že Slovensko bude po prvýkrát v histórii predsedať veľkému zoskupeniu, Rade Európskej únie. Čo to je a aký to má vlastne pre Slovensko dopad?

Veľa ľudí si myslelo, a možno aj stále myslí, že ideme predsedať celej Európskej únií, čo rozhodne tak nie je. Európskej únií nemôže predsedať žiadna krajina. Je to inštitúcia, ktorá má pod sebou niekoľko ďalších orgánov, ktoré riadia Európsky parlament. Ten sa skladá zo zástupcov všetkých členských krajín. Práve jedna z jej organizácií je Rada Európskej únie alebo tiež Rada ministrov. Je to jedna z najstarších inštitúcií, ktorá vytvára s Európskym parlamentom a Európskou komisiou dôležitý trojuholník Európskej únie.  Pomáha parlamentu schvaľovať rozpočet únie, prijíma právne predpisy a koordinuje štátne inštitúcie medzi jednotlivými členskými štátmi v Európskej únií.
Predsedníctvo Rady je pre Slovensko historická chvíľa, keďže jej predsedáme po prvýkrát v našej histórií. Nie len kvôli určitým bodom, s ktorými do predsedníctva ideme. Pokúsime sa tieto body presadiť na politickej scéne, ale aj zviditeľniť našu krajinu v rámci cestovného ruchu a v mnohých iných oblastiach.

Predsedníctvo nám štafetovo predalo po jeho šiestich mesiacoch Holandsko, ktoré budeme po pol roku, teda v januári 2017, posúvať ďalšiemu členskému štátu, Malte. To je aj súčasné trio, ktoré by malo medzi sebou úzko spolupracovať a pracovať na základe vypracovaných otázok a tém pre 18 mesiacov. Na základe aj týchto tém a si potom každý štát tvorí vlastné, podrobnejšie body počas svojich 6 mesiacov predsedníctva. Slovenské predsedníctvo začína 1. júla a končí 31. decembra 2016. Prioritami sú aktuálne svetové témy politického diania, ktoré sú čiastočne vzájomne prepojené, ale aj veci, ktoré sa už dlhšie v samotnej únii hovorili.

Hospodársky posilniť Európu – vytvoriť čo najmenšie rozdiely medzi regiónmi únie v hospodárstve. Táto snaha je tu už niekoľko rokov a prakticky by sme ju mohli označiť za pravidelný bod, možno len inak označovaný, týchto predsedníctiev. Ďalej tu máme Moderný a jednotný trh. Víziou Slovenska je práve tento trh zlepšiť a ešte viac zefektívniť, čo by znamenalo samozrejme mnoho pozitívneho pre občanov únie. Ide vlastne o jednotný digitálny trh a Energetickú úniu. Zostávajú nám ešte ďalšie dva body. Udržateľná migračná politika a azylová politika, ktorá sa stáva možno skôr problémom, pretože neuveriteľné prúdenie migrantov na európsky kontinent sa nezastavuje a migračné vlny si hľadajú stále nové cesty. A posledným bodom je Globálne angažovaná Európa. V skratke, dostať do sveta viac informácií o Európskej únií a posilniť jej postavenie voči iným mocným zoskupeniam.

Tatry, príroda, kultúrne podujatia v slovenských mestách, hrady a zámky spojené s inými historickými expozíciami či pamiatky UNESCO. To je len zopár vecí, ktoré sa Slovensko bude snažiť opäť ešte viac dostať do povedomia občanov žijúcich mimo naše hranice. Pre turistov, ktorí sa ešte stále nerozhodli či strávia dovolenku pri mori alebo pôjdu do kúpeľov na Slovensko. Známe osobnosti môžeme vidieť ako pomáhajú prezentovať krajinu v reklamných spotoch. Ak aj niekto náhodou zaregistroval našich športovcov na olympiáde alebo iných podujatiach, nemuseli zachytiť akú krajinu reprezentujú. Bežný občan si to všimnúť naozaj nemusí. Vďaka týmto spotom môžeme dúfať, že Slovensko opäť prekročí niekoľko rekordov návštevnosti a bude zarábať aj na cestovnom ruchu.

Článkom som samozrejme nechcel propagovať žiadnu politickú stranu a ani pridať svoje názory. Len popísať aspoň vo všeobecnosti o čom to predsedníctvo vlastne je, keď už sa o ňom tak často v médiach hovorí. Všetky dôležité informácie a aj mnoho zaujímavostí (už aj z vlastnej skúsenosti) si môžete pozrieť na stránke priamo TU. Na nej sa dá zahrať (poskladať si puzzle), dozvedieť sa niečo o Slovensku o Európe a o akciách a podujatiach chystaných na Slovensku, najmä v Bratislave. Je možné si dokonca stiahnuť aj aplikáciu, čo som využil a tí, ktorí plánujete do Bratislavy v najbližšom pol roku ísť, pozrite si ju. Sú tam informácie o aktuálnych uzávierkach ciest či iných obmedzeniach, ale aj iné veci, treba sa s tým pohrať. Veľa šťastia s čítaním a naberaním informácií a ďakujem za prečítanie tohto článku až do konca ;-).

Autor: Matúš Edo Novák (Matty)

Zdroj: europskaunia.sulik.sk/
www.eu2016.sk/sk
Zdroj obrázkov: google.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií