Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PREKVAPENIE: Mysleli si, že vyhynula v 80. rokoch. Najväčšia včela na svete je späť, vedci sú prekvapení

Je trikrát väčšia ako naše osy! Veľká ako palec dospelého človeka, môže mať až 4 centimetre a rozpätie krídel viac ako 6 centimetrov. Na hlave má hryzadlá ako rohy. Včela Megachile pluto alebo Wallace’s giant bee (Wallaceova obrovská včela) ani nemá slovenské meno.

Naposledy ju videli v roku 1981. Doteraz si mysleli, že vyhynula. CNN informovalo o pozitívnom a prekvapivom objave: na indonézskom súostroví Severné Moluky našli samicu včely v hniezde termitov, v strome, asi dva metre nad zemou.

Bolo neuveriteľné, keď sme na vlastné oči videli tohto lietajúceho buldoga, ktorý mal byť navyše dávno vyhubený,“ opisuje zážitok zo stretnutia fotograf Clay Bolt. „Vidieť, aká je krásna a obrovská. Počuť zvuk jej veľkých krídel, keď okolo mňa preletela, bolo to úplne neskutočné.“

Len dvaja predchodcovia

Veda toho o obrovskej včele veľa nevie. Dokumenty pochádzajú len od dvoch šťastlivcov, ktorí túto včelu zočili. Prvým bol britský prírodovedec Alfred Russel Wallace, ktorý v roku 1858 objavil obrovskú včelu pri skúmaní tropického indonézskeho ostrova Bacan. Druhým sa stal v roku 1981 entomológ Adam Messer.

Tím, ktorý bol teraz v teréne, išiel od jedného hniezda termitov k druhému. Mali informácie o správaní včiel práve z Messerových záznamov. Včely svoje veľké hryzadlá používali na kôru zo stromov, v ich dutinách si potom stavali hniezda – tento ich skrytý spôsob života je zrejme príčinou toho, že ich od roku 1981 nebolo vidieť.

Klčovanie lesov

Masívne odlesňovanie môže za to, že prirodzený biotop najväčšej včely na svete sa neustále zmenšuje. Tento objav však všetkým dodal nádej a možno veriť, že niekoľko ďalších unikátnych včiel tohto druhu sa nachádza v oblastiach, ktorých sa klčovanie lesov ešte veľmi nedotklo.

Príbeh včiel

V súvislosti s uvedeným objavom je stále o čom hovoriť. V našich končinách by sme včelu Megachile pluto márne hľadali, no naša včela medonosná je v posledných rokoch predmetom rôznych petícií, napríklad proti používaniu pesticídov. Od konca 90. rokov totiž včelári po celom svete zaznamenávajú zvláštne a náhle zmiznutia včiel a hovoria o nezvyčajne vysokom úbytku včelích kolónií. Viac sa dočítate na zachranmevcely.sk.

Zdroj: unsplash.com

Čo sa stane, keď včely vyhynú? Nórska spisovateľka Maja Lunde vo svojom úspešnom románe Príbeh včiel prepája tri časové línie. Je možné, že budeme nútení ovocné stromy opeľovať ručne? Súvisí budúcnosť včiel s budúcnosťou ľudí? Nádherne napísaný príbeh vo vás zanechá stopu ešte dlho po prečítaní.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií