Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Premiér De Croo po volebnej prehre rezignoval na svoju funkciu

Alexander De Croo je naďalej presvedčený, že Belgicko „potrebuje novú vládu s plnými právomocami, ktorá dokáže prevziať svoje úlohy“.

10.6.2024 (SITA.sk) – Belgický premiér Alexander De Croo rezignoval na svoju funkciu po tom, čo jeho strana utrpela veľkú porážku vo federálnych voľbách aj v eurovoľbách.

Podľa projekcií sú víťaznými stranami v hlasovaní do federálneho aj európskeho parlamentu krajne pravicová Vlaams Belang a nacionalistická N-VA. Strana Open VLD odchádzajúceho premiéra sa pohybuje hlboko pod nimi s podporou okolo päť percent v oboch prípadoch. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Bol som hlavnou postavou tejto kampane. Toto nie je výsledok, v ktorý som dúfal, a preto beriem zodpovednosť za tento výsledok, nemalo to tak byť,“ vyjadril sa 48-ročný De Croo pred novinármi v Bruseli. „Od zajtra (pondelka, pozn. red.) sa vzdávam funkcie premiéra a plne sa sústredím na aktuálne dianie,“ dodal.

De Croo vo svojom rezignačnom prejave prisľúbil, že umožní „riadne odovzdanie“ moci svojmu nástupcovi, pričom zdôraznil, že je naďalej presvedčený, že Belgicko „potrebuje novú vládu s plnými právomocami, ktorá dokáže prevziať svoje úlohy“.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024

>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku

Viac k témam: Belgický premiér, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Premiér De Croo po volebnej prehre rezignoval na svoju funkciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií