fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Premýšlate nad kúpou trampolíny? Presvedčíme vás o tom, že urobíte správne rozhodnutie a poradíme kde kupovať

Aj vy ste milovníkmi zábavy či športu? V dnešnej dobe existuje množstvo možností, ako sa poriadne vyšantiť či precvičiť svoje svalstvo. Napríklad taká trampolína.

Kedysi dávno, už v stredoveku si ľudia zaobstarávali nástroj, pomocou ktorého budú môcť skúšať rôzne akrobácie. Vtedajší Inuiti ho využívali na jarné oslavy lovu veľrýb, kedy ich do výšky vydhazoval materiál z mrožej kože. Neskôr, v roku 1887, sa na “trh” dostala takzvaná trampolína a.k.a sieť záchrany, ktorá slúžila hasičom na zachytávanie ľudí skákajúcich z horiacich budov.

trampoline-history-inuit

Všeobecne sa sériové výroby trampolín začali v roku 1942, Griswold a Nissen začali s ich profesionálnou produkciou. O 5 rokov na to boli uskutočnené prvé preteky v skoku na trampolíne a 1964 si dokonca táto zábavka našla miesto medzi športami, ktoré môžu organizovať majstrovstvá sveta jednotlivcov. Postupom času sa trampolíny dostali až na Olympíjske hry.

Z tohto všetkého možno jasne pochopiť, ako sa skoky na trampolíne dostali medzi obľúbené. Dnes ich nájdeme nie len v telocvičniach, ale aj na záhradách či detských ihriskách. Aj vás deti presviedčajú, že chcú jednu domov, no vy tvrdíte, že sú drahé? V dnešnej dobe nie je problém nájsť aj prejdacu s naozaj nízkymi cenami.

tpic46-1002x667

Zvážte samozrejme aj fakt, že trampolíny neslúžia len ako nástroj, ktorý vaše telo vyhadzuje metre do vzduchu, ale aj spevňuje vaše svalstvo a pomáha vám s kondíciou. Určite ste si všimli, keď ste išli okolo kvalitnej posilňovne, že trampolíny sú jej nenahraditeľnou súčasťou. Prečo to tak asi je?

Podľa štúdie Journal of Cardiopulmonary Rehabiliation sa zistilo, že jogging na trampolíne s ručnými závažiami dosahuje v priemere tepovú frekvenciu 156 až 178 úderov za minútu. To je porovnateľný výkon, aký by ste dosiahli pri rýchlom behu alebo plávaní. V priemere sa spálené kalórie za hodinu cvičenia pohybujú na úrovni 800-1300 kcal.

Cvičenie na trampolíne je zamerané na hlavné svaly vášho tela – brušné, chrbtové, sedacie a svaly na nohách. Keď vyskočíte, musíte napnúť celé svoje telo, aby ste udržali rovnováhu. Rôzne variácie skokov zabezpečia napínanie najmä brušných svalov z každej strany.

maxresdefault-1

Stále sme vás nepresvedčili?

  • Menšia záťaž na vaše kĺby. Ak skáčete na zemi zaťaž na vaše kĺby je neporovnateľne vyššia, ako pri skákaní na trampolíne. Na trampolíne vaše kĺby trpia menej, keďže dopad na pružný povrch zmierňuje ťiaž vášho tela a menej zaťažuje kĺby. Navyše sa pri dopade na trampolínu vaše členky, kolená a bedrá neohýbajú do takého uhlu, ako pri dopade na pevný povrch.
  • Zlepšená stabilita. Tréning na nestabilnom povrchu zlepšuje vašu stabilitu a koordináciu pohybov. Štúdia z roku 2011 zistila, že tréning na trampolíne prispieva k až 34-percentnému zvýšeniu zabránenia pádov u seniorov. Športovci náchylní na výrony členkov taktiež zaznamenali výrazné zlepšenie stability po 6 týždňoch tréningu na trampolíne (podľa štúdie Journal of Strength and Conditioning Research).
  • Zvýšená sila v nohách. Cvičenie na trampolíne už 2-krát do týždňa po 30 minutách prinesie väčšiu silu do vašich nôh. Také aspoň bolo zistenie trénerov gymnastiky, ktorí pravidelne zahrňovali tréning na trampolíne do svojho programu.
  • Vnímanie menšej námahy. Aj keď toto cvičenie je podobne intenzívne ako beh alebo plávanie, jedna malá, ale zaujímavá štúdia zistila, že námaha pri ňom vydaná je vnímaná ako výrazne nižšia . Skákanie je pocitovo ľahšia a príjemnejšia aktivita ako iné typy aeróbneho cvičenia.

contemporary-kids

A predsa len, myslite na to, že sa poriadne zabavíte! Veď život je na to, aby sme si ho užívali a aj trampolína k tomu môže dopomôcť. Vďaka jej pružnosti môžete doslova lietať a predvádzať rôzne triky, porovnávať sa s priateľmi či jednoducho urobiť radosť vašim deťom alebo vnúčencom.

Ak je vaším problémom pri kúpe tejto zábavky len cena, hľadáte asi zle. My vieme, kde sa trampolíny naozaj oplatí kúpiť za tie najvýhodnejšie ceny. Stačí zavítať na najlacnejsietrampoliny.sk.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií