fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prenáša sa COVID-19 dotykom mobilu či z balíka? Vedci to už zisťovali

Viaceré kamenné obchody sú zatvorené a tak podnikaví ľudia skúšajú predaj svojho tovaru cez internet. S tým súvisí aj otázka, ktorú si položilo už množstvo ľudí. Dá sa preniesť vírus COVID-19 cez balíky? A čo mobily?

Máte tip? napíšte nám mailom

Zatiaľ neexistuje žiaden výskum, ktorý by potvrdil alebo vyvrátil tvrdenie, že vírus sa môže preniesť z prevzatých balíkov alebo či sa vírus môže udržať na telefóne.

No nedávno vyšli štúdie, ktoré sa zamerali na správanie sa vírusu na rôznych povrchoch a pri rôznych teplotách. Z toho sa dá usúdiť, či sa vírus prenáša prevzatým balíkom alebo či ho môžeme chytiť prostredníctvom dotyku mobilného telefónu. Jedna takáto štúdia vyšla v prestížnom časopise The New England Journal of Medicine.

Vírus na kartóne môže prežiť aj deň, ale…

Výsledky štúdie potvrdili, že vírus dokáže prežiť na rôznych povrchoch. Záleží však na okolitej teplote. Napríklad na povrchoch z plastu, nehrdzavej ocele, kartónu či z medi dokáže vírus prežiť pri teplote 21 až 23 stupňov Celzia. Na kartóne dokáže vírus prežiť aj 24 hodín. Na plaste a nehrdzavej oceli dokonca dva až tri dni. Najmenej vírus prežije na medi, a to len štyri hodiny.

Takáto štúdia potvrdila, že na rôznych povrchoch, vrátane kartónov, sa vírus dokáže udržať dlhšiu dobu, čo znamená, že aj kartónové balíčky môžu byť kontaminované vírusom a tak pri dotykoch s nimi môže dôjsť k nakazeniu. Čím je vírus dlhšie na povrchoch, tým je menšia pravdepodobnosť nákazy. Nákaza z balíkov z Číny je tak takmer nepravdepodobná.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: Pribudli ďalšie prípady

Treba však brať do úvahy, že balíky sa premiestňujú z izbových teplôt do vonkajších, a to veľmi výrazne znižuje jeho šance na dlhšie prežitie či na schopnosť infikovať osoby. Preto je pravdepodobnosť infikovania sa koronavírusom pri prevzatí balíka veľmi malá. Napriek tomu vám odporúčame, aby ste si dôkladne umývali ruky a dbali na dostatočnú hygienu, a to nie len po prevzatí balíka či pošty.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií