fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prenosné iglu ich ochráni pred zimou: V Košiciach myslia na ľudí bez domova

Máte tip? napíšte nám mailom

Mesto Košice myslí na ľudí bez domova. Zadarmo zabezpečí bezdomovcom prenosné iglu, ktoré ich má ochrániť pred zimou a mrazom.                                                                                                                       

V týchto dňoch mesto Košice zakúpilo päť pohotovostných príbytkov – tzv. iglu. Primátor Jaroslav Polaček odovzdal nové prístrešky v priestoroch útulku Arcidiecéznej charity na Bosákovej ulici a v zariadení Oáza – Nádej pre nový život v Bernátovciach. „Tieto pohotovostné skladacie príbytky zakúpilo mesto Košice pre ľudí bez domova,“  informuje o tom primátor mesta na sociálnej sieti.

Náklady piatich iglu na zimu dosiahli podľa slov mesta 630 eur. Dva iglu môžu využiť páry a tri takéto príbytky sú určené pre jednotlivcov.

Prenosné iglu si vyskúšala v praxi

Prenosné iglu pre jednotlivcov si na vlastnej koži vyskúšala viceprimátorka Lucia Gurbáľová. Prespávanie v ňom si pochvaľovala. „Keď sa iglu zavrelo, najprv som sa cítila trochu stiesnene. Potom tam už bolo príjemne teplo a mala som z toho dobrý pocit. Keď som si predstavila, žeby vonku je -10 stupňov a ja sa nemusím klepať od zimy, ale som v teplúčku v iglu, teší ma, že aj takýmto riešením môžeme výrazne pomôcť ľuďom bez domova. Ak strávia noc v iglu, bude to určite omnoho vhodnejšie miesto než prespať niekde v parku alebo na ulici. Aj sama môžem potvrdiť, že je v ňom o tých cca 15 až 18 stupňov teplejšie ako vonku. Verím, že sa to osvedčí v praxi a potom by sme to mohli aj ďalej rozšíriť.“

Prečítajte si tiež:

Kňaz s veľkým srdcom: Pravidelné omše s túlavými psami pre dobrú vec

Prenosné iglu môže zachrániť životy. „Je to novinka, ktorá vďaka izolácii z polyetylénovej peny zabezpečí až o 15 °C vyššiu teplotu. Toto riešenie je zaujímavé, hlavne tým, že nie je rizikové z pohľadu bezpečnosti. Iglu sú skladné, nepremokavé, majú nízku hmotnosť a netreba v nich kúriť. Je to pilotný projekt, ktorý si potrebujeme najprv odskúšať,“ prezrádza viac J. Polaček na na sociálnej sieti.

Okrem polyprénovej peny je iglu vyrobené i z hliníkovej fólie. Okrem vyššie spomenutých vlastností, izoluje zvuk a dá sa umyť alebo opraviť. Dočasný domov poskytuje súkromie a je možné ho ľahko premiestniť na iné miesto. Je v ňom zakázané manipulovať s otvoreným ohňom a fajčiť.

Prečítajte si tiež:
Takto vyzerá najdlhší sklenený most na svete. Odvahu prejsť po ňom však nájdu len tí najväčší odvážlivci!

https://www.instagram.com/p/B4fZM0WhZuo/

V prípade úspechu dokúpia ďalšie iglu 

Takéto prístrešky pre bezdomovcov nebudú možno posledné, ktoré mesto zakúpilo.  „Som rád, že sa nám tieto prístrešky podarilo zabezpečiť ešte pred príchodom tuhej zimy. Berieme to ako pilotný projekt, ktorý koncom zimy vyhodnotíme. Ak sa iglu osvedčia a budú využívané, určite by sme na budúci rok chceli zakúpiť aj ďalšie takéto prístrešky. Tým by sme dokázali pomôcť ešte väčšiemu počtu ľudí, ktorí sú v núdzi,“ uviedol primátor.

Prečítajte si tiež:

Vodiči, pozor: Pokuty za používanie mobilov za volantom sa zdvojnásobia

Nie každému sa nápad pozdáva

Príspevok mesta  komentovalo na sociálnej sieti Facebook skoro 200 ľudí. Nie každému sa však nápad prenosného iglu pozdáva.

„Vyzývam Vás, pán primátor a pani námestníčka, ak toto je pre ľudí…na tri noci v predmetnom Iglo. Verím, že ste si už vyskúšali, čo ste kúpili. Budem tam a budeme vysielať online, aký je to pocit,“ reagoval verejne Braňo Mojsej, pričom ďalších vyše 50 ľudí mu jeho názor olajkovalo.

Prečítajte si tiež:
Viete čo je toto? Podarilo sa to zachytiť vo Vysokých Tatrách

S nápadom nesúhlasia všetci.

Čo vravíte na prenosné iglu pre ľudí bez domova? Viete si takýto projekt predstaviť aj v iných slovenských mestách?

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií