Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prepadla vás nostalgia pri technológiách minulosti? Expertka vie prečo

Posledné desaťročie nám prinieslo značný pokrok. Prečo však s príchodom roku 2020 je citeľne rozšírená nostalgia pri starších technológiách?

Pokračovanie pod reklamou
Pokračovanie pod reklamou

Rozpoznávanie tváre, rozšírená realita, širokopásmový internet, autonómne riadenie. To všetko priniesla posledná dekáda. No v roku 2019 sme zaznamenali návrat vyklápacích telefónov Motorola a aplikácií, vďaka ktorým môže nový iPhone vyzerať ako starý iPod. Sledujeme staré „disneyovky“ na Disney Plus, opakovania silvestrovských programov a inú klasiku. K dispozícii je dokonca celý priemysel retro herných konzol so staršími hernými titulmi (Sega a hry ako Tetris, Street Fighter II, Landstalker atď).

Nostalgia za “zlatými časmi”

Krystine Batcho, odborníčka na nostalgiu a profesorka psychológie na Lemoynskej univerzite, hovorí, že prechodná éra (ako príchod nového desaťročia alebo storočia) vyvoláva nostalgiu, dokonca založenú aj na technológiách:

„Keď o tom premýšľate, je to zaujímavý paradox. Naša kultúra je posadnutá pokrokom. Vždy sa pozeráme dopredu. A technológia nikdy nebola určená na nostalgiu. Nikdy to nemalo byť o minulosti, vždy o súčasnosti a budúcnosti. Nostalgia sa zvyčajne zameriava na iných ľudí alebo pamiatky minulosti ako fotografie alebo diáre. Prvýkrát je však technológia rozšírením nás samých. Nikdy nie sme úplne bez nej.”

Podľa štúdií je spoločnosť príliš spojená s technikou, čo môže priniesť viac stresu a strachu, aby sme držali krok s dobou. Takže niet divu, že sa dostaví nostalgia po časoch, keď sme mali stresu menej a technika nehrala až takú rolu. Krystine Batcho vraví, že v skutočnosti nechceme predmety samotné, ale spomienky, ktoré sú so staršou technológiou spojené:

„Naozaj nechceme, aby sa naše staré technológie dostali späť. Chceme sa len dostať do ríše fantázie o nich a možno sa trochu zahrať.”

Namiesto toho, aby sme túžili po technológii starých časov, alebo dokonca prahli po výdobytkoch budúcnosti, možno bude dobré, ak si v roku 2020 uvedomíme dnešné trendy. Jedného dňa sa totiž budeme pozerať na iPhone 11 a Nintendo Switch ako na retro.

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií