fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prevencia proti koronavírusu: pomôže očkovanie proti chrípke?

Na Slovensku bolo do dnešného dňa odobratých 143 vzoriek na COVID-19 (koronavírus) všetky vzorky boli negatívne. Odborníci však pripomínajú, že prvoradá je prevencia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ide o všeobecné preventívne opatrenia pri všetkých bežných vzdušných nákazách. Tieto opatrenia významne redukujú riziko ochorenia.

Umývajte si ruky častejšie

Často si umývajte ruky mydlom a vodou, najmenej po dobu 20 sekúnd. Môžete použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.

Nedotýkajte sa tváre

Očí, nosa a úst sa nedotýkajte neumytými rukami. Muži, by sa nemali dotýkať fúzov a brady.

Používajte jednorazové vreckovky

Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša.

Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu

Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami.

Kontrolujte si zdravotný stav

14 dní od príchodu z oblasti postihnutej novým koronavírusom je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť)

Nestresujte

Prevencia koronavírusu je hlavne nepanikáriť. Stresom len zbytočne zhoršujete obranyschopnosť organizmu a situáciu si viac komplikujete.

Doplňte si vitamíny

Odborníci odporúčajú jesť viac ovocia a zeleniny, prípadne využiť doplnok stravy vitamíny C a D

Vetrajte

Urobíte dobre ak budete doma častejšie vetrať. Ráno by sme mali vyvetrať všetky miestnosti dokorán otvorenými oknami po dobu piatich minút, aby sa vzduch kompletne vymenil.

Prečítajte si tiež:
Vedci majú riešenie na ekologickú krízu: Pomôže to?
prevencia koronavirusu
clipart.email

Očkovanie proti chrípke

Očkovanie proti chrípke je vhodné, chráni pred chrípkou počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Ak by človek ochorel na infekciu vyvolanú koronavírusom, ďalšie ochorenie prebiehajúce súbežne, znamená vysoké riziko komplikácií.

Ochranné rúško/ respirátor ako prevencia koronavírusu

V oblasti, kde ešte ochorenie COVID-19 nebolo zaznamenané, nosenie ochranného rúška alebo respirátora nie je potrebné. Pokiaľ ide o používanie rúšok má to význam u chorej osoby, preto aby nešírila ochorenie.

Respirátorom sa chráni osoba pred okolím. Respirátor by mal mať označenie FFP3, pretože ten je potencionálne účinný a prevencia koronavírusu.

Ak máte podozrenie na koronavírus

Ak máte ťažkosti, ako zvýšená teplota, bolesť hlavy, kĺbov či hrdla a navštívili ste niektorú z krajín, kde sa ochorenie vyskytuje nepanikárte ani nikam nechoďte. Zavolajte na Call centrum s nepretržitou prevádzkou

+421 917 222 682 

+421 918 659 580 

alebo cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk

Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019-nCoV (zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu), pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby.

prevencia koronavírusu
Web kde si môžete pozrieť aktuálny počet nakazených Koronavírusom

Preventívne opatrenia

Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR podrobne sleduje epidemiologickú situáciu a priebežne o aktuálnej situácii informuje kľúčové rezorty, regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR a odbornú aj laickú verejnosť.

Prečítajte si tiež:
Martin Jakubec sa poriadne strápnil! Chcel využiť študentov, lenže tí mu to poriadne zrátali

Vzhľadom na súčasné možnosti cestovania ľudí medzi krajinami nemôžu vylúčiť zanesenie nového koronavírusu na naše územie. Zároveň vzhľadom na súčasnú celosvetovú migráciu ľudí a spôsob prenosu infekcie (kvapôčková infekcia, vzdušná cesta) môže byť každé cestovanie rizikové – napríklad pobyt v letiskovej hale, na palube lietadla, vo vlaku. Preto treba zvážiť nevyhnutnosť cestovania.

  • Hlavný hygienik SR vypracoval ako prevencia koronavírusu usmernenie všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva v SR a kľúčovým rezortom s cieľom informovať zdravotnícke zariadenia o správnom manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. ÚVZ SR rovnako vypracoval postup na laboratórnu diagnostiku ochorenia a návod na odber biologického materiálu
  • Zriadenie informačných tabúľ s témou prevencie proti novému koronavírusu na Letisku M.R. Štefánika v Bratislave, cestujúci majú rovnako k dispozícii dva druhy letákov pre osvetu a informovanosť. Rezort zdravotníctva sa o situácii na letisku informuje a pristupuje operatívne k potrebným krokom. Taktiež prichádzajúcim pasažierom na Letisku M.R. Štefánika v Bratislave preventívne merajú telesnú teplotu.
  • K otázkam verejnosti o novom koronavíruse bolo zriadené call centrum s nepretržitou prevádzkou na Úrade verejného zdravotníctva SR a Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrice

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj ct24 uvzsr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií