fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prevod za pár sekúnd: Národná banka schválila zavedenie okamžitých platieb

Máte tip? napíšte nám mailom

Národná banka schválila plán zavedenia instantných platieb. Okamžitá platba zašle peniaze na účet príjemcu do niekoľkých sekúnd.  

Spracovanie bankového prevodu môže trvať aj niekoľko dní. Dĺžka prevodu záleží najmä od toho, akú máte banku. Navyše, ak ste peniaze posielali počas sviatku či víkendu, čakanie na ne bolo oveľa zdĺhavejšie, než obvykle.

Obľúbeným nástrojom pre Slovákov sú aj mobilné aplikácie, vďaka ktorým sa posielanie peňazí stalo oveľa jednoduchším ako osobná návšteva banky, kvôli ktorej musia mnohí klienti dokonca vycestovať z okolitých obcí do väčšieho mesta.

Národná banka chystá zmenu

Systém platenia sa však o niekoľko rokov zmení. Od 1. februára 2022 budú fungovať instantné platby, ktoré spracujú každý jeden prevod v priebehu niekoľkých sekúnd. Nový plán predstavil guvernér banky Peter Kažimír.  

https://www.instagram.com/p/B6JHgY8CBlx/

„Z hľadiska služieb klientom ide o revolučnú záležitosť. Termín zavedenia instantných platieb je 1. február 2022. Taký je predbežný plán, tak je to vnímané aj bankovým sektorom ako realizovateľné,” doplnil Kažimír počas tlačovej konferencie.

Národný plán okamžitých platieb na Slovensku bol vypracovaný v spolupráci Národnej banky Slovenska, Slovenskej bankovej asociácie, Štátnej pokladnice a Ministerstva financií SR. Na zavedenie instantných platieb je podľa guvernéra Národnej banky Slovenska, Petra Kažimíra, potrebná hlavne spolupráca bánk. Okrem toho je dôležitá aj úprava na strane bankových systémov. Národný plán má na zavedenie okamžitých platieb so splnením technologických predpokladov viac ako dva roky.    

Prečítajte si tiež:
Nový ekologický šport plogging: Urobte niečo pre seba a svoju planétu

https://www.instagram.com/p/B0RD5R5CcF0/

Instantné platby

Slovensko ani zďaleka nie je prvou, či jedinou krajinou, ktorá chce používať instantné platby. Rovnakú službu majú aj v Česku. Podľa Slovenskej bankovej asociácie je schéma okamžitých platieb dobrovoľná. Nasledujúce mesiace bude veľa záležať hlavne na spoločnom postupe slovenských bánk. Nový platobný systém bude najlepšie fungovať len vtedy, ak sa do zmeny zapojí väčšina bánk na Slovensku. 

Používate na platenie účtov či jednoduchých prevodov mobilné aplikácie? Čo si myslíte o novom spôsobe platenia? Uľahčí vám to platenie alebo navrhovanú zmenu považujete za zbytočnosť? Dajte nám vedieť v komentári! 

Zdroj: ta3.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií