Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezident Duda chce poskytnutie bezpečnostných záruk pre Ukrajinu na samite NATO vo Vilniuse

Zelenskyj je na návšteve susedného Poľska, jedného z najbližších spojencov Kyjeva, aby podpísal bilaterálne dohody.

5.4.2023 (SITA.sk) – Poľský prezident Andrzej Duda v stredu povedal, že chce, aby Ukrajina na nadchádzajúcom júlovom samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v litovskom Vilniuse „získala bezpečnostné záruky“. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to počas schôdzky s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vo Varšave.

Záruky pre Ukrajinu

Zelenskyj je na návšteve susedného Poľska, jedného z najbližších spojencov Kyjeva, aby podpísal bilaterálne dohody a spoločne s Dudom zorganizoval ekonomické fórum.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Verím, že západný smer ukrajinskej ekonomickej aktivity zostane zachovaný. Podporujeme snahu Ukrajiny o členstvo v Európskej únii a NATO,“ povedal Duda na spoločnej tlačovej konferencii so Zelenským. „Počas samitu vo Vilniuse chceme pre Ukrajinu získať bezpečnostné záruky.“

Ekonomický partner

Duda tvrdí, že Poľsko je v súčasnosti najväčším ekonomickým partnerom Ukrajiny. „Súvisí to so súčasnou situáciou a všeobecnou zmenou, keďže východný smer sa pre Ukrajinu úplne zatvoril. Som presvedčený, že tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti, že Ukrajina bude spolupracovať so Západom ako súčasť spoločenstva, ako súčasť Európskej únie,“ dodal Duda.

Podľa údajov Svetovej banky z roku 2020, čo je posledný rok, za ktorý boli údaje k dispozícii, bolo druhým najväčším obchodným partnerom Ukrajiny práve Poľsko. „Hlboko veríme, že spoločnými silami znovu vybudujeme Ukrajinu krajšiu, ako bola. Všetko bude nové, úplne nová budúcnosť,“ skonštatoval poľský prezident.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Prezident Duda chce poskytnutie bezpečnostných záruk pre Ukrajinu na samite NATO vo Vilniuse © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií