fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka má v súvislosti s pádom Hegerovej vlády svoje povinnosti, vysvetlil Strižinec a vyjadril sa aj k demisii Matoviča

Je povinnosťou prezidentky poveriť dočasným výkonom vládnutia tú istú vládu, ktorú odvolala v dôsledku vyslovenia nedôvery Národnou radou SR.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.12.2022 (Webnoviny.sk) – V súvislosti s vyslovením nedôvery vláde Eduarda Hegera (OĽaNO) v Národnej rade SR si prezidentka Zuzana Čaputová podľa jej hovorcu Martina Strižinca plní povinnosti, ktoré jej vyplývajú z Ústavy SR a chce urobiť všetko pre to, aby prispela k pokojnému prevedeniu krajiny k predčasným voľbám.

Povinnosti prezidentky

Zároveň zdôraznil, že je povinnosťou prezidentky poveriť dočasným výkonom vládnutia tú istú vládu, ktorú odvolala v dôsledku vyslovenia nedôvery Národnou radou SR.

„Ako povinnosť toto prezidentke ukladá Ústava SR v článku 115, odsek 3. Následne však má prezidentka právo poveriť zostavením riadnej vlády niekoho iného,“ vysvetľuje hovorca hlavy štátu.

V takejto dočasne poverenej vláde musia byť podľa neho tí istí členovia, ktorí nimi boli v čase odvolania. Odňať poverenie konkrétnemu členovi takto dočasne poverenej vlády môže prezidentka iba na návrh predsedu vlády.

Demisia Igora Matoviča

Strižinec sa vyjadril aj k demisii ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), ktorú podpísal, no neodovzdal.

„Súčasťou riadneho podania demisie je aj jednoznačný a nespochybniteľný prejav vôle člena vlády podať demisiu. Z konania Igora Matoviča je zrejmé, že ústavnoprávnemu aktu podania demisie v tomto prípade chýbal prejav vôle podať demisiu,“ uviedol a dodal, že tieto ústavné podmienky platného podania demisie sú potvrdené aj rozhodnutím Ústavného súdu SR vo veci Gaulieder.

Prečítajte si tiež:
Hegerovi nevadí, že Matovič diskutoval o podpore svojho balíčka s kotlebovcami. Čo by už bolo cez čiaru?

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová odvolala Hegerovu menšinovú vládu (fotografie)

Viac k témam: Menšinová vláda Eduarda Hegera, Pád menšinovej vlády Eduarda Hegera, Prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka má v súvislosti s pádom Hegerovej vlády svoje povinnosti, vysvetlil Strižinec a vyjadril sa aj k demisii Matoviča © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií