fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka podpísala novelu o trestnej zodpovednosti fyzických osôb, ktoré usmrtia psa, mačku alebo fretku

Navrhovaná právna úprava nadobudne účinnosť 1. mája tohto roku.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.3.2023 (SITA.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona, ktorou sa upraví trestná zodpovednosť fyzických osôb, ktoré usmrtia spoločenské zviera – psa, mačku alebo fretku za účelom ich ďalšieho spracovania a získania produktov z nich, najmä mäsa, masti, kože či kožušiny, a to v prípadoch, keď neboli splnené zákonné dôvody k usmrteniu.

Novela zákona reaguje aj na potrebu zabezpečenia zvýšenej trestnoprávnej ochrany zvierat, ktoré sú používané na liečebné, športové alebo rekreačné účely. Návrh do parlamentu predložili poslanci hnutia Sme rodinaPetra Krištúfková, Jozef Šimko, Igor Kašper i predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

Predkladatelia ďalej uviedli, že primeraným dôvodom na usmrtenie zvieraťa je prípad nutnej obrany a krajnej núdze, usmrtenie hospodárskeho zvieraťa využívaného na získavanie produktu živočíšneho pôvodu alebo živočíšnych vedľajších produktov či usmrtenie zvieraťa pri eradikácii, kontrole, prevencii a diagnostike chorôb, deratizácii alebo dezinsekcii. Navrhovaná právna úprava nadobudne účinnosť 1. mája tohto roku.

Viac k témam: Novela Trestného zákona, Ochrana zvierat, Prezidentka SR, Týranie zvierat, usmrtenie zvieraťa
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka podpísala novelu o trestnej zodpovednosti fyzických osôb, ktoré usmrtia psa, mačku alebo fretku © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ústavný súd vybavil vlani takmer tri tisíc návrhov a sťažností, nerozhodnutých zostalo len 27
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií