fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka Zuzana Čaputová sa chce zapájať do legislatívneho procesu. Plat má takmer 10 tisíc eur

Prezidentka SR Zuzana Čaputová chce aktívnejšie využívať inštitúty, ktoré jej umožňujú zapájať sa do legislatívneho procesu.  Uviedol to hovorca hlavy štátu, Martin Strižinec.

Máte tip? napíšte nám mailom

 

Svoj záujem sledovať proces vzniku legislatívy skôr, ako zákony prídu na podpis, zopakovala Čaputová na tohtotýždňovom stretnutí aj podpredsedovi vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie, Štefanovi Holému.

,,Prezidentka nemieni vstupovať do legislatívneho procesu novými inštitútmi, ale chce aktívnejšie využívať tie existujúce,” vysvetlil Strižinec.

Právomoci prezidenta SR

Prezident predovšetkým zastupuje SR navonok, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy. Túto svoju právomoc môže preniesť na vládu, resp. s jej súhlasom na jednotlivých členov vlády (a doteraz tak urobili všetci slovenskí prezidenti).

Prezident tiež prijíma, poveruje a odvoláva vedúcich diplomatických misií. Ide o realizáciu práva suverénneho štátu na diplomatické styky.

Prezident SR udeľuje agrément pre vedúcich misií cudzích štátov prichádzajúcich na Slovensko. Pri vysielaní diplomatov prezident vydá týmto osobám poverovacie listiny pre hlavy cudzích štátov. Tomuto aktu, prirodzene, predchádza rozhodnutie o menovaní občana do funkcie diplomatického zástupcu.

Prezident má právo udeľovať milosť a amnestiu, udeľuje vyznamenania. Prezidentovi SR patria najvyššie triedy všetkých vyznamenaní s výnimkou Radu Bieleho Dvojkríža (ten sa udeľuje iba občanom iných štátov).

Prečítajte si tiež:
POZOR! Útočník kradne intímne fotky používateľov Pokecu, v žiadnom prípade nesťahujte podozrivé aplikácie

Prezident SR vyhlasuje referendum, ak sa na tom uznesie 3/5 väčšinou NR SR, alebo ak o to petíciou požiada najmenej 350 000 občanov SR. Prezident SR má právo predkladať návrhy na začatie konania pred Ústavným súdom SR. Prezident tiež podáva správu o stave krajiny.

Plat prezidenta SR

V súvislosti so zvýšením platov poslancov Národnej rady v roku 2018 sa automaticky navýšil aj prezidentský plat na štvornásobok platu poslanca. V súčasnosti je plat hlavy štátu vo výške približne 9 600 € mesačne.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr wikipedia prezident

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií