Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť odsúdenému: Za čo „sedel“ tento muž?

Zuzana Čaputová udelila individuálnu milosť mužovi, ktorý bol odsúdený za ublíženie na zdraví kvôli dopravnej nehode. 

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila 18. novembra 2019 individuálnu milosť 44-ročnému mužovi. Odsúdený bol v roku 2019 právoplatne obvinený za spáchanie prečinu ublíženia na zdraví na trest odňatia slobody v trvaní tri mesiace. Jeho trest bol neskôr podmienečne odložený so skúšobnou dobou v trvaní jeden rok. Súd odsúdenému zároveň uložil aj trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu vo výmere dvoch rokov.  

Zuzana Čaputová mu udelila milosť

Odsúdený spôsobil ešte v roku 2015 dopravnú nehodu z nedbanlivosti. Pri odbočovaní nedal prednosť v jazde protiidúcemu motorovému vozidlu. Pri spáchaní prečinu nedošlo k ťažkej ujme na zdraví a ani k stratám na živote. Požitie alkoholu bolo u odsúdeného vylúčené. Odsúdený nebol v minulosti trestne stíhaný. V evidenčnej karte vodiča má evidované 3 priestupky, všetky za prekročenie povolenej rýchlosti.

View this post on Instagram

Dnes sme si pripli kvet červeného maku a prišli sa pokloniť pamiatke všetkých, ktorí prišli o život, keď so zbraňou v ruke bojovali za svoju krajinu. Pred sto rokmi si naši predchodcovia, spolu s celým civilizovaným svetom, jedenásty november ustanovili ako sviatok, aby mohli vzdať úctu vojnovým veteránom, živým i mŕtvym. Lebo práve jedenásteho novembra 1918 sa skončila prvá svetová vojna. Ukončenie prvej svetovej vojny a pripomienka vojnových veteránov je pre mňa o to intenzívnejšia, že aj môj pradedo bojoval vo „veľkej vojne“ a v roku 1918 podľahol následkom ťažkých zranení, ktoré utŕžil v bojoch na talianskom fronte. Na Vojenskom cintoríne v Kopčanoch, kde vedľa seba spia večným spánkom obete vojny, Česi, Slováci, Maďari, Srbi, Chorváti, Rumuni, Rakúšania, Rusi, Taliani, Poliaci a Nemci, si ešte viac ako inokedy uvedomujeme, čo je našou spoločnou povinnosťou: Nikdy nesmieme zabudnúť na tých, ktorí pre našu republiku priniesli obeť najvyššiu.

A post shared by Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova) on

Situácia v rodine odsúdeného sa javí ako veľmi zložitá. Odsúdený je živiteľom rodiny a pracuje ako vodič – kuriér, pričom mu po odobratí vodičského oprávnenia hrozí strata zamestnania a následne okamžitá splatnosť úveru na byt, ktorý mu poskytol obchodný partner jeho zamestnávateľa. Družka odsúdeného, s ktorou vychovávajú spoločne 6-ročného syna, je invalidná dôchodkyňa, ktorá trpí onkologickým ochorením a jej zdravotný stav si vyžaduje časté návštevy zdravotníckych zariadení. Finančne im vypomáha rodina. 

Vyberá si ľudí v núdzi

Prezidentka pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila okrem právnych aspektov prípadu najmä kritickú sociálnu a rodinnú situáciu odsúdeného. Práve vďaka tomu mu odpustila trest odňatia slobody, ktorého výkon bol podmienečne odložený. Všetky tresty boli vďaka prezidentke mužovi odpustené.   

View this post on Instagram

28. októbra 1918 Československý národný výbor v Prahe oficiálne vyhlásil vznik Československa. O dva dni neskôr prijala v Martine slovenská politická elita Deklaráciu slovenského národa, v ktorej zverejnila svoje rozhodnutie o vyňatí Slovenska z Rakúsko-Uhorska a spolužití s českým národom v spoločnom štáte. Za vznikom Československa boli stovky osobností a za ich odvahu a odhodlanie im patrí naše uznanie a vďaka. Týmito dvomi dejinnými udalosťami boli položené základy našej štátnosti. Slováci ako národ mohli prvýkrát v histórii slobodne rozvíjať svoj jazyk, vzdelanosť a kultúru. Vznik Československa zabezpečil takisto stanovenie pevných a medzinárodne uznaných hraníc Slovenska.Pražské aj martinské rozhodnutia otvorili dvere pre viac ako 70-ročnú spoločnú dejinnú cestu občanov oboch národov. 28. október pre mňa bol, je a aj bude sviatok.

A post shared by Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova) on

Prvú individuálnu milosť udelila prezidentka Zuzana Čaputová v septembri. Išlo o muža, ktorý pomáha družke so starostlivosťou o chorých synov.

Čo si myslíte o milosti, ktoré môže udeliť prezident? Majú takýto ľudia právo na nový život alebo by si zaslúžili trest za svoje správanie? Dajte nám vedieť v komentári!

Zdroj: teraz.sk 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií