fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pri čistení pláže našla téglik od jogurtu. Neuveríte z akého roku!

Máte tip? napíšte nám mailom

Enviromentálna aktivistka a členka Greenpeace čistila pláž, na ktorej našla téglik od jogurtu. Vyrobený bol na počesť olympijských hier. 

Na svete je mnoho aktivistov, ktorí svojou snahou prispievajú k lepšiemu životnému prostrediu. Ak by však každý z nás vedel, že odpadky patria do koša a nie do lesov či morí, určite by sme si vytvorili oveľa čistejšie miesto pre život.

Osvetu o ekológii a klimatických zmenách v posledných mesiacoch robí najmä švédska aktivistka Greta Thunberg. Okrem toho, že organizuje štrajky, aktívne sa zúčastňuje aj mnohých konferencií. Jej cieľom je upozorňovať vysokopostavených politikov, aby začali pre našu planétu robiť viac ako doteraz. A nie je jediná.

Pri čistení pláže našla starý téglik

Enviromentálna aktivistka a členka Greenpeace Maite Mompó tiež niekoľko rokov prispieva k tomu, aby bol svet čistejším miestom. Najčastejšie by ste ju stretli na plážach v Španielsku. Práve tam zbiera odpadky, ktoré po sebe nechajú turisti, alebo aj tie, ktoré vyplaví more. Naposledy sa jej do rúk dostal plastový kelímok, ktorý ju prekvapil.

Prečítajte si tiež:
Greta Thunberg bude počas sviatkov moderovať rozhlasovú reláciu na BBC

Keď sa naň pozrela bližšie, uvedomila si, že taký druh už dávno zmizol zo španielskych obchodov. Jogurt značky Yoplait bol oficiálnym dodávateľom olympijských hier v Montreale v roku 1976 a v Španielsku sa prestal predávať v roku 2001. Enviromentálna aktivistka prezradila, že je takmer v jej veku a prežije ju aj ďalších sto rokov.

Pri čistení pláže našla téglik od jogurtu. Neuveríte z akého roku!
Aj takto to vyzerá na niektorých plážach. Zdroj: TASR

Ľudia by mali obmedziť plasty

Rýchlosť rozkladu plastu závisí od jeho zloženia a podmienok prostredia, ktorým je vystavený. Svetové ekonomické fórum uvádza výskum, ktorý odhaduje, že rozklad plastových fliaš môže trvať 450 rokov.

Video so svojím nálezom zverejnila aj na svojom YouTube kanáli. Chcela upozorniť všetkých, aby nezahadzovali plasty a aby obmedzili ich používanie. Často kvôli nim trpia najmä zvieratá. Médiá denne zverejňujú fotografie zvierat, ktorým plasty komplikujú život. Niektoré z nich plasty prehltnú, iné sa kvôli nim porania. O obmedzenie plastov sa snaží aj Európska únia, ktorá definitívne zrušila predaj jednorázového plastového riadu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií