fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Oddnes platia nové opatrenia. Tu ich nájdete na jednom mieste

Všetky opatrenia, ktoré sa týkajú koronavírusu nájdete v tomto článku vrátane dôležitých kontaktov či nariadení ústredného krízového štábu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Polícia Slovenskej republiky dnes zverejnila na sociálnej sieti všetky opatrenia, ktorými sa budeme nasledujúce dni riadiť.

Nové opatrenia

Osoby, ktoré od pondelka 6.4. od 07:00 vstúpia na územie SR, budú umiestnené do štátneho zariadenia, kde strávia nevyhnutnú dobu na vykonanie testov (niekoľko dní). Ak bude výsledok negatívny, osoba bude môcť odísť do domácej izolácie na 14 dní (štátna + domáca) – tejto izolácie sa budú musieť podrobiť všetky osoby v spoločnej domácnosti. To, v ktorom zariadení bude osoba umiestnená sa dozvie po vstupe na územie SR.

Tieto osoby môžu použiť od uvedeného dátumu iba niektoré hraničné priechody a pred vstupom na územie Slovenska sa musia zaregistrovať, aby boli umiestnené čo najbližšie k svojmu bydlisku, a to elektronicky prostredníctvom formuláru na https://navraty.mzv.sk/ (viac info na http://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/registracia)

Povinná štátna karanténa od pondelka 6.4. od 07:00 sa nebude týkať týchto skupín: tehotné ženy, osoby s obmedzenou schopnosťou orientácie a pohybu, osoby s onkologickým, psychiatrickým ochorením, ťažkou poruchou imunity, osoby s osobitnými výživovými potrebami, osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdca a ciev, osoby s metabolickými poruchami, osoby s epilepsiou, osoby s mentálnou poruchou, osoby so závažnými ochoreniami vyžadujúcimi pokračujúcu injekčnú liečbu v pravidelných intervaloch, zdravotne ťažko postihnuté osoby alebo osoby s inými zreteľa hodnými závažnými zdravotnými stavmi a potvrdenie o tomto zdravotnom stave doloží dodatočne bezodkladne správou od lekára, osoby nad 75 rokov, osoby, ktoré na území Slovenskej republiky požívajú diplomatické výsady a imunitu a všetky osoby, ktoré sprevádzajú osoby uvedené v predošlých slovách + maloleté osoby BEZ SPRIEVODU, teda tie, ktoré prídu na hranice úplne samé. Všetky uvedené osoby v rámci výnimky sa budú musieť podrobiť domácej 14 dňovej karanténe, ktorá bude platiť pre všetkých členov domácnosti.

Všetky osoby, ktoré vstúpia na územie SR po uvedenom termíne sa nariaďuje, aby svoj návrat oznámili telefonicky alebo elektronicky svojmu všeobecnému lekárovi, respektíve pediatrovi. Na základe toho lekári majú nariadené vydať PN pre všetky uvedené osoby, a tiež osoby zo spoločnej domácnosti.

Prečítajte si tiež:
MIMORIADNE: Na Slovensku pribudlo rekordne veľa nových prípadov koronavírusu

Do štátnej karantény nie je možné zobrať si zviera (pes, mačka atď.), preto ak ho máte, zariaďte mu iný dočasný domov alebo na Slovensko necestujte.

Všetky vyššie uvedené opatrenia a postupy platné od uvedeného dátumu sa netýkajú týchto skupín: vodiči nákladnej dopravy (ktorí vstupujú na územie SR pracovne), posádky lodí, posádky lietadiel, vodiči autobusov a posádka repatriačných liniek, rušnovodiči a ďalší zametnancov železníc, všetky predošlé skupiny uvedené v tomto bode a to aj v prípade, ak vstupujú na územie SR súkromne s cieľom nástupu do práce (nutné potvrdenie od zamestnávateľa), zdravotníci pri prevozoch pacientov alebo orgánov a zamestnanci pohrebných služieb pri prevozoch.

Všetky vyššie uvedené opatrenia a postupy platné od uvedeného dátumu sa netýkajú osôb s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR alebo v prihraničnom pásme do 30 km od štátnej hranice, ktoré majú zamestnanie v oblasti 30 km od štátnej hranice v zahraničí, respektíve na území SR. Tieto osoby sa musia hraničnej kontrole preukázať potvrdením od zamestnávateľa.

Porušovateľov karantény nahlasujte na čísla 158 alebo 159. Policajný zbor riešil už viac ako 300 prípadov porušenia karantény. Pre fyzické osoby je sankcia vo výške 1659 eur, pre právnické osoby a ich porušenie nariadení to je 20 000 eur.

Hraničné priechody

Od pondelka 6.4.2020 od 07:00 budú môcť slovenskí občania a ich rodinní príslušníci, ktorí sa vrátia na Slovensko z pobytu v zahraničí (netýka sa pendlerov a výnimiek) individuálne osobnou dopravou alebo pešo, použiť na vstup tieto hraničné priechody:

RAKÚSKO

Jarovce – Kittsee (diaľnica)
Bratislava Petržalka – Berg

ČESKÁ REPUBLIKA

Brodské – Břeclav (diaľnica
Drietomá – Starý Hrozenkov)
Svrčinovec – Mosty u Jablunkova

POĽSKO

Vyšný Komárnik – Barwinek
Trstená – Chyžné

MAĎARSKO

Čunovo – Rajka (diaľnica)
Šahy – Parassapusta
Milhosť – Tornyosnémethy (rýchlostná cesta R4)
Komárno – Komárom

UKRAJINA

Vyšné nemecké – Užhorod
Ubľa – Maly Bereznyj

Na týchto hraničných priechodoch dostanú informácie o karanténnych opatreniach a ich povinnostiach podľa opatrenia hlavného hygienika, ktoré je účinné od 6.4.2020 od 07:00, teda povinnosť byť v karanténnom zariadení, ktoré určí MV SR.

Prečítajte si tiež:
O tvárové rúško sa treba správne starať, inak sa jeho účinnosť zníži

Pendleri budú môcť naďalej využívať všetky hraničné priechody, ktoré doposiaľ využívali vrátane uvedených, za podmienok upravených hlavným hygienikom.

Na Slovensku stále platia mimoriadne opatrenia. Zdroj: TASR

Adresy v prípade núdze

koronachcemvediet@vlada.gov.sk  tu sa môžete informovať, ak potrebujete informácie o koronavíruse či prijatých opatreniach, ktoré nebolo možné dohľadať na iných webových sídlach.

koronachcempomoct@vlada.gov.sk  túto adresu môžete využiť, ak chcete akýmkoľvek spôsobom byť nápomocní v boji proti koronavírusu, napríklad ponukou služieb, tovaru, inováciami, nápadmi a podobne

Na otázky odpovedá analytický a podporný tím pracovníkov Úrad vlády Slovenskej republiky a dobrovoľníkov v spolupráci s ministerstvami a ostatnými orgánmi štátnej správy pod gesciou permantentného krízového štábu so sídlom na Úrade vlády SR.

Opatrenia ústredného krízového štábu

Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie zostávajú otvorené aj v nedeľu.

Prevádzky sú povinné zabezpečiť pred vstupom dezinfekciu rúk alebo jednorazové rukavice. Prevádzka tiež musí zabezpečiť dostatočný rozostup ľudí (2 metre). Musí byť zabezpečený obmedzený počet ľudí v predajni – jeden človek na 25 metrov štvorcových z plochy prevádzky.

Okrem prevádzok, ktoré boli otvorené, budú môcť byť otvorené aj nasledujúce druhy prevádzok: očné optiky, lízingové služby, služby STK a emisnej kontroly, servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky, služby advokátov a notárov, kľúčové služby, zberné dvory, galantérie, predajne a servise bicyklov, predajne záhradníctva a záhradnej techniky stavebniny, železiarstva, farby-laky.

Mimoriadne opatrenia:

Každý človek musí nosiť na území SR mimo svojho domova rúško.
Odstup od ľudí na verejnosti a v obchodoch aspoň 2 metre.
V nedeľu budú zatvorené aj tie prevádzky, ktoré môžu byť za súčasného stavu otvorené.
Seniori môžu nakupovať medzi 9-12, nechajte im priestor.
Ministerstvo spravodlivosti zastavilo plynutie niektorých lehôt v rámci súdnych konaní.
Do konca apríla nebudú realizované exekúcie.
Policajti a vojaci strážia niektoré nemocnice.
Predĺžený zákaz všetkých verejných podujatí.
Dočasné zrušenie vlakov zadarmo pre študentov.

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií