fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci objavili pod Antarktídou až 300-metrovú dutinu! Následky sú znepokojujúce

Máte tip? napíšte nám mailom

Na Antarktíde sa topí ľad obrovskou rýchlosťou. K znepokojeniu prispel aj nový objav vedcov, vyhliadky nie sú zďaleka optimistické.

V priebehu pár desiatok rokov stratil kontinent milióny ton ľadu a zdá sa, že aj oblasti, ktoré sme pokladali za bezpečné, sú hrozbou. Vedcom sa podarilo zistiť, že pod západnou Antarktídou rastie obrovská priepasť, ktorej hĺbka dosahuje až 300 metrov. Táto priehlbina sa vytvorila v úpätí najdôležitejšieho ľadovca kontinentu Thwaites.

priepasť pod Antarktídou
Mapa ukazujúca polohu ľadovca Thwaites. Zdroj: bbc.co.uk

Stúpanie hladiny oceánov

Zdá sa, že dutina rástla veľmi rýchlo, pričom väčšina ľadu sa topila v posledných troch rokoch. Pochopenie tempa topenia ľadovca v Antarktíde je životne dôležité pre odhad rýchleho nárastu hladiny morí vo svete kvôli klimatickej zmene. Ak by sa spomínaný ľadovec roztopil, hladina vody by narástla až o 65 centimetrov. Ľadovec Thwaites, ktorý má zhruba veľkosť Floridy, doteraz zodpovedá za približne 4 percentá globálneho nárastu hladiny morí.

Prístup na ľadovce je veľakrát nemožný, NASA preto na ich pozorovanie využíva radar z lietadiel. Tieto lietajú nad regiónom a mapujú situáciu a prípadné zmeny. „Roky máme podozrenie, že Thwaites nie je pevne pripojený k základni pod ním,” povedal odborník na ľadovce Eric Rignot z Jet Propulsion Laboratory NASA. „Vďaka novej generácii satelitov môžeme vidieť detaily.”

Staré výpočty už neplatia

Výpočty, ktoré pri topení ľadovcov platili doteraz, sa tak stávajú neaktuálne a pre vedcov nespoľahlivé. Tvrdia, že okrem rýchlosti sa mení aj spôsob, akým ľadovce ustupujú. Priehlbina na Thwaitesi optimizmu nepridáva – čím viac vody a tepla sa pod ľadovec dostane, tým rýchlejšie sa bude topiť.

Prečítajte si tiež:
Slovenské vianočné piesne, ktoré veľmi nevyšli

Okrem toho, Thwaites drží ľadové masy vo vnútrozemí. Ak by táto oporná sila zmizla, dôsledky sú nemysliteľné. Nikto nevie s určitosťou povedať, ako sa situácia bude vyvíjať, a preto sa vedci pripravujú na expedíciu, dúfajúc, že prinesú väčšie množstvo faktov a vysvetlení.

Zdroj: sciencealert.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií