fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prieskum ukázal, koľko percent Slovákov je za odluku cirkví od štátu

Negatívny vplyv cirkví na verejný život vidia respondenti predovšetkým v dôsledku jej postojov v oblasti ľudských práv.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.3.2023 (SITA.sk) – Viac ako 60 percent Slovákov je za odluku cirkví od štátu. Vypláva to z aktuálneho prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia.

Odluku podporujú predovšetkým muži (66 %), starší ľudia vo veku nad 65 rokov (71 %), ľudia so stredoškolským vzdelaním (64 %) a vysokoškolským vzdelaním (71 %) alebo respondenti žijúci v Bratislave (70 %).

Naopak, 26 percent opýtaných nesúhlasí s odlukou cirkví od štátu a 13 percent respondentov sa k tejto téme nevedeli alebo nechceli vyjadriť.

Model financovania cirkví

Online prieskum bol realizovaný v období od 17. januára do 22. januára a zúčastnilo sa na ňom tisíc respondentov starších ako 18 rokov.

Ako ďalej v tlačovej správe informovala Denisa Lakatošová z prieskumnej agentúry, súčasný model financovania cirkví a náboženských spoločenstiev zo štátneho rozpočtu považuje za najvhodnejší necelá pätina populácie.

„Negatívny vplyv cirkvi spoločnosť vníma predovšetkým pri smerovaní diskusie o ľudských právach. Naopak, pozitívne je vnímaný vplyv cirkvi najmä v súvislosti so sprevádzaním ľudí počas ich najvýznamnejších životných udalostí,” uviedla Lakatošová.

Priame platby z rozpočtu štátu

Súčasný model založený na priamych platbách z rozpočtu štátu na základe počtu členov, ktorí sa k cirkvi prihlásia v sčítaní ľudu, by ponechalo 19 percent respondentov. Lakatošová informovala, že takýto model by predovšetkým podporili voliči Kresťanskodemokratického hnutia.

Prečítajte si tiež:
Bardejov zdobí nadrozmerný mobilný nápis, cieľom je propagácia historického mesta

„Fakt, že len 19 percent populácie sa stotožňuje so súčasným modelom financovania cirkví, ukazuje na potrebu otvorenia celospoločenskej diskusie o možnej zmene financovania cirkví na Slovensku,” uviedol spoluautor prieskumu Mikuláš Hanes.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 20 percent respondentov by podporilo model zaradenia cirkví a náboženských spoločenstiev medzi neziskové organizácie, ktorým je možné každoročne darovať dve percentá dane z príjmu. „18 percent populácie by zas uprednostnilo model financovania špeciálnou cirkevnou daňou. V rámci tohto modelu každý registrovaný člen cirkvi, ktorý je zároveň aj daňovým poplatníkom, platí každoročne špeciálnu cirkevnú daň. Uvedený model by častejšie podporili muži a staršie generácie respondentov,” tvrdí Lakatošová.

Cirkev a diskusia o právach žien

Dodala, že model financovania asignáciou z dane by podporilo 15 percent ľudí. „Podľa tohto modelu môže každý daňový poplatník raz ročne pripísať niektorej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti určité percento z daní z príjmu. Tento model by podporili predovšetkým ľudia s vysokoškolským vzdelaním,” vysvetlila Lakatošová.

Spoločnosť vníma cirkev pozitívne predovšetkým v sprevádzaní ľudí pri významných životných udalostiach, ako je napr. narodenie dieťaťa, svadba či pohreb, konkrétne 53 percent. O niečo menej ľudí (51 %) vidí pozitívny vplyv cirkvi v jej charitatívnej činnosti.

Prečítajte si tiež:
Podujatie Literárny Zvolen sa otvorí verejnosti, ponúkne besedy i koncert

„Približne štyria z desiatich Slovákov oceňujú aktivity cirkví v opatrovateľských službách či v oblasti duchovného poradenstva,” interpretovala výsledky prieskumu Lakatošová. Negatívny vplyv cirkví na verejný život vidia respondenti predovšetkým v dôsledku jej postojov v oblasti ľudských práv.

Väčšina ľudí vníma negatívny vplyv cirkví pri smerovaní celospoločenskej diskusie o právach sexuálnych menšín – 41 percent. „Porovnateľný podiel populácie hovorí o negatívnom vplyve cirkvi v diskusii o reprodukčných právach – 39 percent. Tretina populácie si zas myslí, že cirkev negatívne vplýva na diskusiu o právach žien,” tvrdí Lakatošová.

Viac k témam: Cirkev, Odluka cirkvi od štátu, Prieskum
Zdroj: SITA.sk – Prieskum ukázal, koľko percent Slovákov je za odluku cirkví od štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií