fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

História sa opakuje po 22 rokoch! Princ Harry prešiel mínovým poľom ako jeho matka

Máte tip? napíšte nám mailom

Princ Harry, vojvoda zo Sussexu, pokračuje v šľapajách svojej matky. V piatok navštívil mínové pole v Angole. 

Pozemné míny sú temným pozostatkom 27 rokov trvajúcej občianskej vojny v Angole, ktorá síce skončila v roku 2002, avšak neznámy počet aktívnej munície odvtedy zranilo a zmrzačilo tisíce ľudí. Princ Harry prišiel na územie čiastočne vyčisteného mínového poľa presne po 22 rokoch, odkedy ho navštívila aj jeho zosnulá matka Diana. Obaja sa svojou návštevou snažili upriamiť pozornosť na nebezpečenstvo, ktoré nástražné míny predstavujú.

Princ Harry v Angole

Harry prešiel cez bývalú delostreleckú základňu neďaleko mesta Dirico na juhovýchode krajiny. Celú dobu mal na sebe ochrannú výstroj. Lokalita je nebezpečná a stále označená červenými varovnými tabuľkami s lebkou a hnátmi. Princ Harry zavítal na dané miesto s rovnakou charitatívnou organizáciu ako jeho matka – HALO Trust, ktorá sa zasadzuje za zákaz nášľapných mín.  

princ
Princ Harry na návšteve Angoly. Zdroj: TASR/AP, Dominic Lipinski

Harry sa počas svojej návštevy stretol s viacerými členmi organizácie, ktorí neustále pracujú na tom, aby bolo pole definitívne odmínované. Pracovníci predpokladajú, že by sa tak malo stať do konca októbra. Princ Harry počas návštevy previedol aj kontrolovaný odpal protipechotnej míny a zdôraznil, aké je dôležité, aby bolo mínové pole odstránené. 

„Pozemné míny sú nezahojenou jazvou vojny. Ich odstránením pomáhame tejto komunite nájsť mier, s ktorým prichádza príležitosť. Okrem toho tak môžeme ochraňovať rozmanité a jedinečné prírodné prostredie, ktorého oporou je rieka Kuito,“ povedal Harry.

Dlhodobá podpora

Organizácia HALO Trust dlhodobo podporuje územia, ktoré sú kvôli vojnám zamínované a predstavujú nebezpečenstvo. Vojvoda v júni podporil iniciatívu poskytujúcu 47 miliónov libier na odmínovanie a likvidáciu arzenálu v rozľahlom chránenom území Angoly. O odstránenie sa snaží aj tamojšia vláda. Onedlho začne päťročný program, ktorý je zameraný na vyčistenie 153 mínových polí v juhovýchodnej provincii Cuando Cubango, kde sa nachádza národný park Longa-Mavinga.  

Prečítajte si tiež:
Ľudský Ken sa svojou tváričkou už chváliť nemôže! Po poslednom zákroku totiž vyzerá akoby mal lepru
Princ Harry s členmi organizácie HALO Trust. Zdroj: Foto: Dominic Lipinski/Pool via AP

Princ Harry sa v týchto dňoch zdržiava v Juhoafrickej republike, kde chodieva často najmä kvôli ochrane životného prostredia alebo tráveniu dovolenky. Od narodenia syna Archieho ide o prvú zahraničnú cestu, na ktorú sa Meghan a Harry vydali v trojici.

Zdroj: Pravda.sk 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií