Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prípad „čurillovcov“ bude dozorovať trnavská prokuratúra, rozhodol Žilinka

Zároveň podľa generálneho prokurátora podmienkou zákonného a spravodlivého rozhodnutia v každej veci môže byť len konanie pred orgánom, o nestrannosti ktorého nie sú žiadne pochybnosti.

13.11.2023 (SITA.sk) – Generálny prokurátor Maroš Žilinka odňal dozor v trestnej veci týkajúcej sa vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry okolo Jána Čurillu Krajskej prokuratúre Bratislava a zároveň určil, že na konanie vo veci bude príslušná Krajská prokuratúra v Trnave.

Ako ďalej informovala hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová, prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry totiž podľa Žilinku nereagoval na zistené porušenia zákona, nápravu nezákonného stavu právnymi prostriedkami dozoru prokurátora nevykonal a nezákonnosť neodstránil.

Postavenie svedkov

Konkrétne generálny prokurátor poukázal na to, že nadriadení vyšetrovateľa policajnej inšpekcie, ktorí rozhodovali o sťažnostiach „čurillovcov“ mali v trestnom konaní postavenie svedkov, v dôsledku čoho mali byť pre zaujatosť vylúčení z rozhodovania o podaných sťažnostiach.

Drobová zdôraznila, že prokuratúra vo veci okamžite prijme opatrenia na odstránenie nezákonnosti právnymi prostriedkami dozoru prokurátora a vyvodí zodpovednosť za porušenie povinností prokurátora.

Záujem zákonnosti

Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje za potrebné zopakovať, že trestné konanie sa riadi zásadou stíhania len zo zákonných dôvodov. Ide o najdôležitejšiu základnú zásadu trestného konania, ktorá má aj ústavnoprávny základ. Na jej napĺňaní a dôslednom rešpektovaní bude generálny prokurátor SR vždy bezvýhradne trvať,“ povedal Drobová s tým, že záujem zákonnosti musí byť nadradený akémukoľvek inému záujmu.

Zároveň podľa generálneho prokurátora podmienkou zákonného a spravodlivého rozhodnutia v každej veci môže byť len konanie pred orgánom, o nestrannosti ktorého nie sú žiadne pochybnosti.

„Na porušenia zákona bude generálny prokurátor SR vždy nekompromisne reagovať, a to bez ohľadu na osobu obvineného, jej postavenie či spoločenský status. Tak, ako tomu bolo aj doposiaľ,“ dodala hovorkyňa.

Viac k témam: Čurillovci, Generálny prokurátor SR, Prokuratúra
Zdroj: SITA.sk – Prípad „čurillovcov“ bude dozorovať trnavská prokuratúra, rozhodol Žilinka © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií