Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kus prírody vo fľaši: Počuli ste už o organických vínach?

BIO a organické produkty sa v poslednom období tešia čoraz väčšej obľube. Svet je totiž pretechnizovaný, ľudia sú uponáhľaní a všetko okolo nás akoby strácalo svoju autenticitu. A práve to je dôvod, prečo sa mnohí z nás vracajú k pôvodným tradíciám. Víno v BIO kvalite môže byť jednou z možností!

BIO ako módy trend

S BIO výrobkami sa doslova roztrhlo vrece. Ľudia sa stále viac snažia dbať na zdravú stravu a vyhýbajú sa tomu, čo je pre organizmus neprirodzené. Mohlo by sa nám zdať, že pečať BIO má už všetko, od oblečenia až po zemiaky. Ale počuli ste niekedy o BIO a organických vínach?

Emiliana

Zdroj: wineplanet.sk

Nie je víno ako víno

Zrejme len málokto by pohrdol pohárom dobrého vína. Pokiaľ patríte k jeho milovníkom, pravdepodobne si potrpíte na skutočnú kvalitu. V súčasnosti už nie sú kľúčovými len jednotlivé odrody, ale aj to, akým spôsobom je víno vyrábané a hrozno pestované. A v tejto súvislosti sa do popredia dostávajú organické a biodynamické vína.

bio víno

Zdroj: wineplanet.sk

Čo si predstaviť pod pojmom BIO či organické?

Označenie bio/organic v podstate zahŕňa vína, ktoré sú pestované v kontrolovanom poľnohospodárstve, vo viniciach, ktoré nie sú ošetrované žiadnymi agresívnymi postrekmi a pesticídmi. Dôraz sa kladie na udržanie zdravého prostredia tak vo vinohrade, ako aj pri samotnej výrobe. Nemenej dôležitý je aj nízky obsah SO2 pri fľaškovaní. Mohli by sme povedať, že organické vína sú predstupňom vín biodynamických.

víno Domin a Kušnický

Zdroj: wineplanet.sk

Ako sa odlišujú organické vína od biodynamických?

Zakladateľom pojmu biodynamic bol rakúsky filozof Rudolf Steiner, ktorý s ním prišiel ešte v 20. rokoch minulého storočia. Ide o špecifickú metódu prístupu k pestovaniu vínnej révy, kedy sa využíva prirodzená “imunita” vinohradu. Vytvoria sa tu také podmienky, aby sa rastliny dokázali pred škodcami ochrániť samostatne, bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Dokonca sa využívajú aj prírodné živly, napríklad poloha slnka a mesiaca, čomu sa prispôsobujú aj jednotlivé úkony vo vinohrade.

víno zillinger

Zdroj: wineplanet.sk

BIO vína sa vyrábajú aj na Slovensku

Slovensko je modernou krajinou, preto sa snaží držať aktuálnych trendov. To sa týka aj oblasti vinohradníctva. Napriek veľkému tredu BIO sú takíto ekologickí vinári v našej krajine zatiaľ vo výraznej menšine, no situácia sa mení. K našim prvým “lastovičkám” v tejto oblasti patrí napríklad vinárstvo Víno Natural & Kušický. Zakladateľ tejto firmy, Ing. Ján Domin, sa myšlienkou BIO vín zaoberal už od 90. rokov minulého storočia a dnes jeho spoločnosť vlastní vinohrad s rozlohou 3 ha v Modrom Kameni, hon Katovka. Práve tento pán bol priekopníkom v rámci našich domácich vín s pečaťou BIO. Treba však povedať, že na Slovensku pôsobí mnoho vinárov, ktorí produkujú BIO vína, no nemajú certifikát. Sú nimi napríklad Kasnyik, Fundus Regius, Strekov 1075 i Papillon.

Kde hľadať biodynamické vinárstvo?

Na Slovensku sa vyšší stupeň BIO, teda biodynamické vína, zatiaľ nevyrábajú. Avšak, čo nie je, môže byť. Pre aktívnych vinárov so záujmom o ekológiu je táto možnosť otvorená. Za zmienku rozhodne stojí známe rakúske vinárstvo  Herberta Zillingera. V tomto prípade ide o rodinnú firmu, ktorá si vybudovala meno nielen v Rakúsku a o ich produktoch kolujú chýry široko-ďaleko. Ako spoznať biodynamické víno? Takáto fľaša je vždy označená certifikátmi ako Demeter, Eco Cert, alebo Biodyvin. Ak by ste sa chceli pozrieť aj na iných pestovateľov viniča v rámci myšlienky biodynamic, zaujať by vás mohli aj Chateau Le Puy, Chateau Pontet Canet, Domaine Zind – Humbrecht, Gérard Bertrand alebo Emiliana.

víno

Zdroj: wineplanet.sk

Víno pre vegánov

Vegánstvo je v súčasnosti čoraz rozšírenejším spôsobom života a praktizuje ho stále viac ľudí. Do popredia sa dostáva najmä v súvislosti s ekologickým rozmýšľaním a znižovaním dopadu človeka na fungovanie planéty. Ide o spôsob stravovania, kedy sa človek vyhýba všetkému živočíšnemu. Skutočne striktní vegáni nejedia ani med a plodiny, ktoré boli opeľované neprirodzeným spôsobom, teda tak, že sa včely doviezli v kamiónoch na farmy, kde mali opeľovať ovocie či zeleninu. Preto sú títo ľudia často konfrontovaní s problémom nedostatočnej ponuky adekvátnych pokrmov a nápojov. Máme však dobrú správu! V prípade, že by si vegáni chceli s čistým svedomím dopriať pohár kvalitného vínka, na trhu sú aj takéto alternatívy. Spoznáme ich podľa toho, že sú označené certifikátom Vegan. Výrobcov, ktorí garantujú, že víno počas celej výroby neprišlo do kontaktu s ničím živočíšnym, je síce stále relatívne málo, no spoľahnúť sa dá minimálne na čílske vinárstvo Emiliana alebo francúzske Gérard Bertrand

víno Emiliana

Zdroj: wineplanet.sk

Tak na zdravie!

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií