Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Komáre vám už viac nebudú piť krv! Vyrobte si doma tieto účinné prírodné repelenty

Navyše vás vyjdú ohromne lacno

Prvá pomoc v boji proti komárom vždy spočíva v kúpe repelentu v drogérii, ktorý je plný chemikálií a navyše tak zapácha, že najradšej by ste si ho ani nedali. Skúste prírodný repelent.

Vyrobte si účinnú ochranu proti nepríjemnému bodavému hmyzu sami, doma, bez chemikálií a za lacné peniaze. Nepotrebujete toho vôbec veľa.

Klinčekový repelent

Ingrediencie:

 • klinčeky,
 • Alpa, vodka alebo lieh.

Postup:

Do 200 ml Alpy prisypeme približne 30 ks klinčekov. Necháme vylúhovať minimálne 24 hodín (prečo čo najlepší účinok sa však odporúčajú aspoň 2 týždne), následne ho môžeme začať používať. Najpraktickejším riešením je, samozrejme, fľaštička so sprejom, poprípade sa ním však môžeme potierať odličovacím tampónom.

Namiesto Alpy možno použiť aj lieh alebo vodku. Kvôli klinčekom síce trochu zhnedne, no vôbec to neprekáža. Klinčeky nevyberáme, nechávame ich vo fľaštičke. Zmes je účinná aj proti komárom, aj proti kliešťom.

https://www.instagram.com/p/BhcbEEOhVY1/

Rozmarínový repelent

Ingrediencie:

 • 1 balenie sušeného rozmarínu (cca 100 g), poprípade čerstvého (200 g)
 • 1 PL jablčného, bieleho vínneho octu alebo citrónovej šťavy
 • liter vody.

Postup:

Vodu v hrnci privedieme k varu, potom ju odstavíme a nasypeme sušený rozmarín. Necháme vychladnúť, pričom sa rozmarín dobre vylúhuje a uvoľní potrebné aromatické látky a silice. Po vychladnutí precedíme, pridáme lyžicu jablčného alebo vínneho octu, prípadne citrónovej šťavy. Prelejeme do uzatvárateľnej fľaše a skladujeme v chladničke.

Odporúčame preliať časť do fľaštičky s rozprašovačom pre jednoduché nanášanie.

Zdroj: slunecnyzivot.cz
Zdroj: slunecnyzivot.cz

Tip:

Rozmarín naozaj tento hmyz neobľubuje, preto môžete použiť aj zopár vetvičiek zviazaného a vysušeného rozmarínu, ktorý vložíte do šálky a zapálite. Dym komáre odpudí.

Citrusový repelent

Ingrediencie:

 • citrusové ovocie,
 • voda.

Postup:

Ďalšou z vecí, ktorú najmä kliešte neznášajú, sú citrusy. Tento jednoduchý repelent si vyrobíme nasledovne. Do vriacej vody pridáme olúpané a nakrájané kúsky citrusov – použiť môžeme citróny, pomaranče, limetky či grepefruity. Varíme ich najskôr na silnom plameni asi minútku, potom na miernom ešte asi hodinu. Citrusové plody potom vyberieme z vody a po vychladnutí môžeme odvar používať ako repelent.

prírodný repelent
Zdroj: theestlers.blogspot.com

Tip:

Keď ste doma, nakrájajte 1-2 limetky a napichajte do nej klinčeky. Položte na tanierik alebo misku. Komáre sa vám budú vyhýbať.

Mätový repelent

Ingrediencie:

 • mätový esenciálny olej,
 • voda.

Postup:

Do 4 dcl vody nakvapkajte 25 kvapiek mätového esenciálneho oleja, poriadne pretrepte. Takto vytvorený repelent so fľaštičke s rozprašovačom poriadne premiešajte a aplikujte. Mäta nevonia hlavne kliešťom.

Citrónovo-klinčekovo-levanduľový repelent

Kombináciou vyššie uvedených repelentov a prípadným doplnením ďalších prísad môže vzniknúť aj niečo takéto.

Ingrediencie:

 • citrón,
 • 7 ks klinčekov,
 • levanduľa,
 • 1 ČL Alpy,
 • kvapka olivového oleja.

Postup:

V 3 dcl vody povaríme nakrájaný citrón a klinčeky, vhodíme trochu levandule, pridáme lyžičku Alpy a kvapku olivového oleja. Premiešame a precedíme do fľašky s rozprašovačom.

https://www.instagram.com/p/BzGjimUIHw2/

Zdroje: zahrada.bydleniprokazdeho.cz, slunecnyzivot.cz,

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií