Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Proces s bývalým príslušníkom NAKA Kaľavským pokračuje ďalším dokazovaním, dostavil sa len jeden svedok

Ako svedkovia boli pôvodne predvolaní traja bývalí kolegovia obžalovaného, dvaja však ospravedlnili svoju neúčasť. 

10.5.2023 (SITA.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v stredu pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jánom Kaľavským.

Ako svedkovia boli pôvodne predvolaní bývalí kolegovia obžalovaného Rastislav Jakubek, Peter Koščo a Marek Švarc. Poslední dvaja menovaní však ospravedlnili svoju neúčasť. Súd sa preto zaoberá aj čítaním výpovedí iných svedkov z prípravného konania.

Termíny pojednávaní sú v tomto prípade vytýčené aj na 11. a 12. mája a 6., 7., 8. a 9. júna. V júnových termínoch by mohol prostredníctvom telemostu vypovedať ďalší stíhaný bývalý príslušník NAKA Marián Kučerka.

Prijímanie úplatku

Ján Kaľavský je stíhaný pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Z tohto dôvodu začiatkom marca na súde vypovedal prostredníctvom telemostu zo Sarajeva, pričom zdôraznil, že sa necíti byť vinný.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Predmetom obžaloby je prezrádzanie citlivých informácií z prostredia policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia. Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger.

Príspevok na kúpu Range Rovera

Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš. Tiger sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Takisto podľa obžaloby Ján Kaľavský neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby. Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.

Viac k témam: Akcia „Judáš“, Akcia „Očistec“, obvinenie z prijímania úplatku, Súdy, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: SITA.sk – Proces s bývalým príslušníkom NAKA Kaľavským pokračuje ďalším dokazovaním, dostavil sa len jeden svedok © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií